Seinäjoen näyttely

Tuomarit

 

Lauantaina arvostellaan FCI:n ryhmät 1, 3, 7, 9 ja 10

Sunnuntaina arvostellaan FCI:n ryhmät 2, 4, 5, 6 ja 8

 

Huom: bedlingtoninterrierit arvostelee Olga Dolejsova, Tsekki

 

Lauantai 4.11.

 

Ryhmä 1

australiankarjakoira, australiankelpie, briardi, hollanninpaimenkoirat, mudi ja schipperke Päivi Eerola

beauceron, pulit, pumi, pyreneittenpaimenkoirat, serra de airesinpaimenkoira ja shetlanninlammaskoira Petr Rehanek , Tshekki

belgianpaimenkoirat, lancashire heeler, katalonianpaimenkoira, owczarek podhalanski ja saksanpaimenkoira Leif-Herman Wilberg, Norja

bordercollie, colliet ja vanhaenglanninlammaskoira Charlotte Höier , Tanska

australianpaimenkoira, bouvier ja welsh corgit Hilkka Salohalla

komondor Agneta Kappers , Ruotsi

muut Jouko Yrjölä

 

 

Ryhmä 3

airedalenterrieri, amerikanstaffordshirenterrieri, borderterrieri, brasilianterrieri, dandiedinmontinterrieri, irlanninterrieri, kerrynterrieri, lakelandinterrieri, saksanmetsästysterrieri ja sealyhaminterrieri Per Iversen , Norja

australianterrieri, cairnterrieri, jackrussellinterrieri, norfolkinterrieri ja norwichinterrieri Per Andersen , Norja

manchesterinterrieri, silkkiterrieri, skotlanninterrieri, skyenterrieri, valkoinen länsiylämaanterrieri, vehnäterrieri ja yorkshirenterrieri Mona Selbach , Norja

bedlingtoninterrieri, bullterrierit, kettuterrierit ja walesinterrieri Olga Dolejsova, Tshekki

englanninkääpiöterrieri ja staffordshirenbullterrieri Jouko Yrjölä

parsonrussellinterrieri Petru Muntean , Romania

muut Veli-Pekka Kumpumäki

 

Ryhmä 7

kaikki rodut Irene Krogstad , Norja

 

Ryhmä 9

bostoninterrieri, isovillakoirat, keskikokoiset villakoirat, kiinanpalatsikoira ja ranskanbulldoggi Juha Putkonen

cavalier kingcharlesinspanieli, kääpiövillakoirat ja toyvillakoira Veli-Pekka Kumpumäki

griffon belge, griffon bruxellois, petit brabancon, japanese chin ja löwchen Mona Selbach, Norja

tiibetinspanieli ja russian toy Petru Muntean , Romania

papillon ja phalene Leif-Herman Wilberg , Norja

kiinanharjakoira Agneta Kappers , Norja

coton de tulear Olga Dolejsova , Tshekki

chihuahuat Elisabeth Spillman , Ruotsi

bichon frise Päivi Eerola

mopsi Jouko Yrjölä

muut Anne-Mari Haugsten , Norja

 

Ryhmä 10

afgaaninvinttikoira, puolanvinttikoira, skotlanninhirvikoira ja whippet Ligita Zake , Latvia

saluki Petr Rehanek , tshekki

muut Agneta Kappers , Ruotsi

 

 

Junior handler Anu Välikangas

 

Ryhmäkilpailut:

1 Jouko Yrjölä

3 Olga Dolejsova

7 Irene Krogstad

9 Anne-Mari Haugsten

10 Agneta Kappers

Paras veteraani Petr Rehanek

Paras kasvattajaryhmä Petru Muntean

 

Sunnuntai 5.11.

 

Ryhmä 2

appenzellinpaimenkoira, dogo argentino, entlebuhcinpaimenkoira, isosveitsinpaimenkoira, newfoundlandinkoira ja tiibetinmastiffi Päivi Eerola

bokseri, landseer, pyreneittenkoira ja tanskandoggit Olga Dolejsova , Tshekki

bernhardinkoirat, berninpaimenkoira ja bullmastiffi Per Andersen , Norja

pinseri, snautserit ja tanskalais-ruotsalainen pihakoira Harald Aune , Norja

kaukasianpaimenkoira, mastiffi ja napolinmastiffi Petr Rehanek , Tshekki

espanjanmastiffi, fila brasileiro ja rottweiler Juha Putkonen

kääpiösnautserit ja suursnautserit Hilkka Salohalla

kääpiöpinseri ja shar pei Jouko Yrjölä

englanninbulldoggi Anne-Mari Haugsten , Norja

leonberginkoira Leif-Herman Wilberg , Norja

affenpinseri Petru Muntean , Romania

muut Ligita Zake , Latvia

 

 

Ryhmä 4

lyhytkarvainen kaniinimäyräkoira, lyhytkarvainen kääpiömäyräkoira Leif-Herman Wilberg, Norja

muut Per Iversen, Norja

 

Ryhmä 5

basenji, cirneco dell´etna, faaraokoira, ibizanpodencot, meksikonkarvatonkoirat, portugalinpodengot ja thai ridgeback Agneta Kappers , Ruotsi

keeshond, kleinspitzit, mittelspitzit ja shiba Anne-Mari Haugsten , Norja

amerikanakita Juha Putkonen

buhund, grönlanninkoira, islanninlammaskoira, perunkarvatonkoirat, siperianhusky ja volpino italiano Petr Rehanek , Tshekki

eurasier, japaninpystykorva, pomeranian, lapinporokoira, ruotsinlapinkoira ja suomenlapinkoira Elisabeth Spillman , Ruotsi

harmaa ja musta norjanhirvikoira, jämtlanninpystykorva, karjalankarhukoira, laikat, pohjanpystykorva ja suomenpystykorva Pekka Kortekangas

alaskanmalamuutti Jouko Yrjölä

muut Mona Selbach , Norja

 

Ryhmä 6

basset fauve de bretagne, basset hound, grand basset griffon vendeen, suomenajokoira Mats Jonsson , Ruotsi

beagle Petru Muntean , Romania

muut Harald Aune , Norja

 

Ryhmä 8

barbet, chesapeakelahdennoutaja, clumberinspanieli, lagotto romagnolo ja sileäkarvainen noutaja Petr Rehanek , Tshekki

englanninspringerspanieli ja walesinspringerspanieli Leif-Herman Wilberg , Norja

amerikancockerspanieli, cockerspanieli ja fieldspanieli Kari Haave, Ruotsi

kiharakarvainen noutaja, novascotiannoutaja, irlanninvesispanieli ja kooikerhondje Petru Muntean , Romania

labradorinnoutaja Mats Jonsson , Ruotsi

muut Per Iversen , Norja

 

Ryhmäkilpailut:

2 Hilkka Salohalla

4 Leif-Herman Wilberg

5 Mona Selbach

6 Aune Harald

8 Per Iversen

Paras veteraani Petru Muntean

Paras kasvattajaryhmä Petr Rehanek

Best in Show Petr Rehanek

päivitetty 22.9.06

bottom