Iisalmi 2007

Näyttelyn tulokset

 

IISALMI 26.-27.5.2007

 

(kuvat copyright Leppisnäyttelyt - PaS la ja KN su)

 

BEST IN SHOW tuomari: Hans vd Berg, Alankomaat
1. englanninvinttikoira Jet's Sometimes I Get The Blues om. Peisterä Riitta, Kempele
2. suomenlapinkoira Paukapää Siru om. Suihkonen Minna, Liminka
3. pumi Napos Zöldike om. Kinnunen Vilpiina ja Tuohino Jukka, Oulunsalo
4. dalmatiankoira Marnellin Zamzaran om. Kytölehto Pasi, Jyväskylä

 

 

 

FCI 1 tuomari: Paavo Mattila
1. pumi Napos Zöldike om. Kinnunen Vilpiina ja Tuohino Jukka, Oulunsalo
2. serra de airesinpaimenkoira Funfun Taifuun om. Nietula Leena, Kemi
3. partacollie Memorylane Zecret Recipe om. Toivonen Sanna, Tyrnävä
4. collie pitkäkarvainen Black Classiel's Shimmer Droplet om. Komulainen Sanna, Kajaani

 

 

 

FCI 2 tuomari: Kurt Nilsson, Ruotsi
1. kääpiöpinseri Crazy Cowboy's Trick or Treat om. Koskinen Katja, Kokkola
2. newfoundlandinkoira Aarnikarhun Chic-O-Chico om. Nummiola Jussi c/o Alatalo Anita, Haukipudas
3. mustaterrieri Aragorn Iz Russkoi Dinastii om. Kosunen Anne ja Sari, Kuvansi
4. bernhardinkoira pitkäkarvainen King-Baronen's Indiana Jones om. Pallari Mika, Oikarainen

 

 

 

FCI 3 tuomari: Elsbeth Clerc, Sveitsi
1. kettuterrieri sileäkarvainen Givens Hot-Forse om. Mulari-Karvonen Satu, Huutomäki
2. walesinterrieri High Voltages Unique om. Kinnunen Anna c/o Kelloniemi Heini, Oulu
3. kerrynterrieri Slievemish Legendary Duke om. Paukku Tiina, Imatra
4. skyenterrieri Finnsky Fireball om. Kärkkäinen Soile, Siilinjärvi

 

 

 

FCI 4 tuomari: Kim Vigsjo Nielsen, Tanska
1. karkeakarvainen kääpiömäyräkoira Taxette's Just A Jewel om. Nylander Christa ja Sjöblad-Nyman Else, Iisalmi
2. pitkäkarvainen kääpiömäyräkoira Caelestis Shoot-'Em-Up om. Laukkanen Piia ja Porthan Ville, Kiiminki
3. lyhytkarvainen kääpiömäyräkoira Lisego Nosa Dame For Dinaroks om. Suomaa Tiina, Kuopio
4. pitkäkarvainen mäyräkoira Örnbergets Jason om. Pyyppönen Katariina ja Hänninen Kati, Numminen

 

 

 

FCI 5 tuomari: Leif Herman Wilberg, Norja
1. suomenlapinkoira Paukapää Siru om. Suihkonen Minna, Liminka
2. samojedinkoira Iciveitican Honey Hot Bear om. Kokkonen Sirpa, Rovaniemi
3. lunnikoira Bolero om. Loppukaarre Laura ja Jaana, Kuopio
4. chow chow Tatam Ilan Annastiina om. Appelgren Pirjo, Kuhmo

 

 

 

FCI 6 tuomari: Arvi Ellmen
1. dalmatiankoira Marnellin Zamzaran om. Kytölehto Pasi, Jyväskylä
2. venäjänajokoira Bravon Mitzu om. Viljanmaa Teija, Kajaani
3. basset artesien normand Uléma le Suédois des Giboyeurs om. Mellin Anna-Maija, Mäntsälä
4. suomenajokoira Tupakallio Edvartti om. Lappalainen Pauli, Lapinlahti

 

 

 

FCI 7 tuomari: Hassi Assenmacher, Saksa
1. irlanninsetteri punainen Chic Choix Kingston om. Syynimaa Kirsi, Säynätsalo
2. englanninsetteri Blue Baltic's Ice Tiger om. Murtoperä Miitta ja Maisa, Kajaani
3. saksanseisoja lyhytkarvainen Myllyrinteen Kamu om. Väisänen Juha, Iisalmi
4. gordoninsetteri Tri-Sett Lessons Learned om. Lappalainen Kari, Miettinen Tarja ja Gatchell Karen, Mikkeli

 

 

 

FCI 8 tuomari: Markku Santamäki
1. labradorinnoutaja Sweetmix Doris Day om. Holländer Milja, Korpilahti
2. cockerspanieli Allway's Sunny Smile om. Utriainen Satu, Kytökoski
3. lagotto romagnolo Punatassun Apollon om. Hakkarainen Johanna, Lehmonen Piia ja Lehmonen A., Haluna
4. irlanninvesispanieli Catanka Freeloader om. Anttila Pirjo, Liminka

 

 

 

FCI 9 tuomari: Agnes Ganami Kertes, Israel
1. keskikokoinen villakoira m & r & v Soltar's Keep The Secret om. Ala-Honkola Liisa, Kuortane
2. bichon frisé Topwhite Just Like To Be om. Knuutinen Erkki, Siilinjärvi
3. isovillakoira m & r & v Party-Line's Keep My Style om. Pesonen Virpi ja Mika, Maksniemi
4. kiinanharjakoira Tre Pe's Okej Jag Är Tjej om. Säily Mirja-Leena, Saloinen

 

 

 

FCI 10 tuomari: Stefan Sinko, Slovenia
1. englanninvinttikoira Jet's Sometimes I Get The Blues om. Peisterä Riitta, Kempele
2. italianvinttikoira Soltar's Unbelievable om. Ukura Hanna ja Lillstrang Jukka, Tupos
3. whippet Carry On Lucilla om. Paananen Maria ja Arto, Kokkola
4. afgaaninvinttikoira Punapaulan Usko om. Kosonen Satu ja Hilkka, Äänekoski

 

 

 

LAUANTAIN PARAS VETERAANi tuomari: Stefan Sinko, Slovenia
1. belgianpaimenkoira tervueren Quizas Hero om. Kangasluoma Tiina, Kello
2. samojedinkoira De Villaodon Catalina-Queen om. Tuomaala Riitta, Raahe
3. saluki Badavie Quen Moriquendi om. Collan Minea, Kaavi
4. kleinspitz muut värit Orion Continental Lady om. Ruotsalainen Esa ja Laura, Lammi

 

 

 

LAUANTAIN PARAS KASVATTAJARYHMÄ tuomari: Paula Heikkinen-Lehkonen
1. shetlanninlammaskoira kennel Helskon om. Ohtonen Seija ja Taru, Riistavesi
2. welsh corgi cardigan kennel Big Wood's om. Flinck Johanna ja Suominen Raili, Pattijoki
3. walesinspringerspanieli kennel Rocbee om. Kauppinen Sari, Kankari
4. australianterrieri kennel Bluepepper's om. Ahola Marjo, Sotkamo

 

 

 

SUNNUNTAIN PARAS VETERAANI tuomari: Hassi Assenmacher, Saksa
1. tanskandoggi keltainen ja tiikerijuovainen Love-Dane's Lilli Marlen om. Utriainen Katja, Lehmo
2. tiibetinspanieli Toyway Kap-ri-olli om. Kaakinen Tiina, Ii
3. isovillakoira m & r & v Hot Gossip Show Me Heaven om. Kemppainen Sirpa ja Hannu, Kajaani
4. kiinanharjakoira Tre Pe's Okej Jag Är Tjej om. Säily Mirja-Leena, Saloinen

 

 

 

SUNNUNTAIN PARAS KASVATTAJARYHMÄ tuomari: Paula Heikkinen-Lehkonen
1. kääpiöpinseri kennel Crazy Cowboy's om. Koskinen Katja, Kokkola
2. dalmatiankoira kennel Marnellin om. Marttinen Eine, Palokka
3. mopsi kennel Vilway's om. Koivisto Päivi ja Nieminen Risto, Villähde
4. bichon frisé kennel Topwhite om. Laukkanen Riitta, Outokumpu

 

 

 

 

 

 

 


bottom