Kotka 2005

off Etusivu

off Tuomarit

off Ilmoittauminen

off Aikataulut

on Tulokset

off Tiedustelut

Tulokset

BIS Hans v.d. Berg, Alankomaat

1. australianterrieri Black Back Please Please Me om. Soiletsalo Mervi, Orimattila

2. tanskandoggi keltainen ja tiikerijuovainen C'mon Hot Choice om. Valonen Katariina ja Sayama Hitoshi, Jokela

3. Irlanninvesispanieli Catanka To Be Continued om. Ylä-Jääski Heidi, Kotka

4. samojedinkoira Ikiliikkujan Eddie of Voyage om. Lehtinen Elise ja Rainer, Lahela

 

Fci 1 Tuomari Elena Ruskovaara

1. shetlanninlammaskoira Windcrest Flying Scotsman om. Lähderanta  Esteri, Porvoo

2. collie lyhytkarvainen Timonan Jamaica Jade om. Tikkanen Tuula, Pekola

3. welsh corgi pembroke Dygae Wild Night om. Ahlbom Else ja Wahlroos Haija, Vierumäki

4. belgianpaimenkoira groenendael Marmara Jaguemart om. Hietanen Tuula ja Salmiheimo Tommi, Kouvola

 

australianpaimenkoira Gun Rivers She's a Lady om. Ekholm Marie ja Jan, Gottby

beauceron Punasukan Rusina om. Flink Mia, Vantaa

belgianpaimenkoira laekenois Valkohampaan Fiorina om. Pesonen Meria, Järvelä

belgianpaimenkoira tervueren Cho-Cho Comme un Reve Noir om. Piispa Tarja, Virolahti

bordercollie Peuhuliinan Tähtitaika om. Jukkara Mirva, Heituinlahti

bouvier Sarol Gillette om. Lampola Päivi ja Esa, Luhtajoki

briardi Jalina des Roy de Garat om. Tuttavainen Katja, Karkkila

ceskoslovensky vlcak Wolfsirius Wind Wizard om. Suokallio Satu, Klamila

collie pitkäkarvainen Snowpaw Plymouth Fury om. Heikkilä Tuija, Lieto as

hollanninpaimenkoira, lyhytkarvainen Shire's Arwen om. Söderberg Kirsi, Helsinki

hollanninpaimenkoira, pitkäkarvainen Amidos Vän Birka Cindyrella om. Teir Bettina ja Fellman Annili, Högbacka

lancashire heeler Rantalaukan Harmonia om. Leinonen Anna, Kerava

owczarek podhalanski Snowy Coats Big Snowflake om. Nupponen Kalevi, Rautjärvi

partacollie Bel Ete Mc Coy om. Saarinen Riitta-Liisa, Vantaa

picardienpaimenkoira Sirocco de la Vallee du Mouton om. Nieminen Sari, Hamina

pumi Karvakorvan Yltiöpää om. Niskapohja Minna, Koria

pyreneittenpaimenkoira pitkäkarvainen Kiscotte de la Vallee du Mouton om. Tykkä Leena ja Vikman, Neuvoton

saksanpaimenkoira Karvakedon Arkipiru om. Muhonen Laura, Hindersby

schapendoes Buffing Pilviparta om. Kallinen Jenna, Pornainen

schipperke Viekkaan Aada Nefer om. Martikainen Salla ja Raija, Helsinki

valkoinenpaimenkoira Scarlett O'Hara of White Valley om. Nieminen Kati, Hamina

vanhaenglanninlammaskoira Handsome Sirius from Beautiful Highland om. Laine Kirsi ja Hellman Ulla, Lappeenranta

welsh corgi cardigan Uszaki Muumi om. Pukkinen Kirsi ja Lampikari Eeva, Mäntsälä

 

 

Fci 2 Tuomari Göran Bodegård, Ruotsi

1. tanskandoggi keltainen ja tiikerijuovainen C'mon Hot Choice om. Valonen Katariina ja Sayama Hitoshi, Jokela

2. newfoundlandinkoira Wave Seeker's Walk the Plank om. Suomela Pauliina ja Valtonen Christian, Porvoo

3. englanninbulldoggi Bullrock's Dudley om. Apajalahti ja Valtonen, Espoo

4. estrelanvuoristokoira pitkäkarvainen Li'l Folks Quena om. Koskinen Päivi, Iittala

 

affenpinseri Seibrin Eppu Eliitti om. Hokkanen Seija, Koria

appenzellinpaimenkoira Alpenhirts Yoyo om. Hietanen Tuija, Aro

berninpaimenkoira Atelier's Drosselbart om. Kortelainen Eeva-Liisa, Ristiina

bokseri Winuwuk Highland Man om. Luther Anna ja Dan, Kirkkonummi

bullmastiffi Bullbugbear's Mollijori om. Kirmanen Leena, Kerava

dobermanni A'dreams Karla om. Sjöblom Marja-Leena, Vantaa

entlebuchinpaimenkoira Teqila z Kociolka om. Heikkinen Seija, Loviisa

hovawart Skywatch's Braveheart om. Honkanen Anne ja Juha, Pilkanmaa

kääpiöpinseri A'dreams Black Status om. Sjöblom Marja-Leena, Vantaa

kääpiösnautseri musta Samtroi Black Beauty Katri om. Alen Ritva ja Keijo ja Popov Igor, Helsinki

kääpiösnautseri musta-hopea Peacemaker's Encore om. Larno Taija, Auvainen

kääpiösnautseri pippuri-suola Bånngass Whisky Sour om. Ylikylä Nora ja Vuorinen Markku, Raisio

kääpiösnautseri valkoinen Alpats It's A Kind Of Magic om. Strang Maimu ja Hunt Pat, Talma

landseer Ingmar von der Burg Wettin om. Kontinen Marita, Lemi

leonberginkoira Leoniitan Ylläri om. Kallio Eija, Jokela

mustaterrieri Gordij Ariadne om. Kiventöyry-Tocklin Saara, Kotka

pinseri Ceriinan Gilbert om. Ylätalo Susanna, Neuvoton

pyreneittenkoira Blaireau Noire Nandor om. Koivusalo Hillevi ja Tapani, Oitti

rottweiler Peikonpojan Filmi-Tähti om. Koho Tarja, Kotka

snautseri pippuri-suola Beard's Ghost Medieval Knight om. Törö Anu ja Veijo, Anjalankoski

suursnautseri musta Giteas Antico om. Marttila Ilpo, Vantaa

tanskandoggi musta ja harlekiini Rockydane DJ's Nordic Giant om. Kortejärvi, Rytinki ja Nieminen, Porvoo

tanskandoggi sininen Bonel Oona om. Wallden Anu, Vierumäki

tiibetinmastiffi Rajakan Chi-Go om. Mäkelä Anne, Valkeala

 

Fci 3 Tuomari Steven Seymour, Australia

1. australianterrieri Black Back Please Please Me om. Soiletsalo Mervi, Orimattila

2. skyenterrieri Finnsky Xcalibur om. Dahlbom T., Zaphiris E. ja Sainio K., Vantaa

3. valkoinen länsiylämaanterrieri Leonhard's Supertramp om. Frey Brigitte ja Bauer Jörg c/o Palosaari Juha, Klaukkala

4. skotlanninterrieri Berrybreeze Ericmar Black Frost om. Huusari Sirpa, Taipalsaari

 

airedalenterrieri Hiuhaun Farmari om. Levänen Riitta, Helsinki

amerikanstaffordshirenterrieri Masterbolt Feels Like Gold om. Salmi Katja ja Metteri-Gold Kaisa, Espoo

bedlingtoninterrieri Tanzara Afrodite om. Lammenaho Helena, Sunila

borderterrieri Flagstones Best in Show om. Lindroos Sini ja Jaakkola Virve, Kerava

brasilianterrieri Sooraba Digam om. Salmi Joni, Hamina

bullterrieri Beautyheart om. Viljanen Mia, Levanto

cairnterrieri Cale Hill's Nielsigne om. Rannikko Taru, Pukkila

dandiedinmontinterrieri Cassencarrie Cachet om. Talvitie Nina, Vantaa

glen of imaalinterrieri Taramont Iubdan om. Hietala Seppo ja Silvius Sissi, Turku

irlanninterrieri Fardarrigh Vanilla Sky om. Kilpeläinen Kaisa, Espoo

jackrussellinterrieri Myrmidon Jack Kasta om. Kastari Helena ja Myyry Juha Matti, Klamila

kerrynterrieri Torum's Stormin Norman om. Virtanen H ja P, Olin Päivi ja Lavrenko Vera, Vesilahti

kettuterrieri karkeakarvainen Dandiepraid Addio to Skerli om. Volkova Natalja ja Luchina Julia, Tallinn

kettuterrieri sileäkarvainen Texforrier Nut To Crack om. Nyman Molli ja Rautiainen Kirsi, Villähde

lakelandinterrieri Big Lady's Micro-Power om. Kervinen Marjatta ja Hjelm Pirjo, Helsinki

manchesterinterrieri Hilmanter's Hillbilly om. Makkonen Maarit, Ylämylly

norfolkinterrieri Jaeva Touch of the Dutch om. Phillips M., Nieminen K. ja Oksala J., Kerava

norwichinterrieri Marwichin Cinzia om. Palmroos Maritta, Turku

parsonrussellinterrieri Miselin Matty Move In om. Valjakka Jaana, Mikkeli

saksanmetsästysterrieri Gamekeeper's Zatan Ki om. Hyypiä Juha, Artjärvi

silkkiterrieri Blue Cavallon C'est La Vie om. Luostarinen Mira, Helsinki

staffordshirenbullterrieri Magicpower's Designed Detail om. Ruuskanen Sirpa ja Tiihonen Petri, Nastola

vehnäterrieri Sandmarks Unique om. Salmivuori Tiina, Huhmari

yorkshirenterrieri Marylin Monroe Bakarat om. Toivanen M. ja Haapasalo K., Toijala

 

 

Fci 4 Tuomari Annika Ulltveit-Moe, Ruotsi

1. karkeakarvainen kaniinimäyräkoira Freckle-Face Love Me Sweet om. Lampero Pirjo ja Markku, Suodenniemi

2. karkeakarvainen kääpiömäyräkoira Läusel von der Ferdinandsburg om. Lampero Pirjo ja Markku, Suodenniemi

3. pitkäkarvainen kääpiömäyräkoira Inter Nos Donelli om. Pekkarinen Aila ja Esa, Strömfors

4. lyhytkarvainen mäyräkoira Maleur vom Golf om. Lampero Pirjo ja Markku, Suodenniemi

 

karkeakarvainen mäyräkoira Lamark Brazil om. Johansson Eemeli, Turku

pitkäkarvainen kaniinimäyräkoira Rodels Pikku Keisari om. Kelkka Perttu ja Heini, Helsinki

pitkäkarvainen mäyräkoira Tulisalon Ruska om. Makkonen Maarit ja Mönkkönen Toni, Ylämylly

 

 

Fci 5 Tuomari Göran Bodegård, Ruotsi

1. samojedinkoira Ikiliikkujan Eddie of Voyage om. Lehtinen Elise ja Rainer, Lahela

2. basenji Sternhimmels Festina Lente om. Fröjd Raija, Kotka

3. alaskanmalamuutti Kataum Inua's Caliyugtuq om. Slätis Susanne, Gammelby

4. keeshond Stratus the Correspondant om. Beierschoder Silja, Helsinki

 

akita Yukiguni No Shimoyo-Go om. Pohjanvaara, Laakso ja Kantell, Otalampi

chow chow Vermisan Idefix om. Frimodig Kari, Selänpää

cirneco dell'etna Giltedged Reloaded om. Friman Pia, Masala

eurasier Eucham's Huckleberry om. Syrjänen Arja, Kouvola

faaraokoira Northgate's Ray of Sunshine om. Mattero Saara, Vantaa

harmaa norjanhirvikoira Peukaloisen Nippe om. Neuvonen Erkki, Kangasniemi

ibizanpodenco lyhytkarvainen Mardais Image of Amun om. Kakko Kirsti ja Antti, Klamila

islanninlammaskoira Turnukan Poutapilvi om. Munther Marjaana, Kirkkonummi

japaninpystykorva Accel of God Mount JP om. Tiainen Merja, Louhi

jämtlanninpystykorva Siperin Nelli om. Laaksonen Janne ja Tolmunen Petteri, Ravijoki

kleinspitz muut värit Tirhan Ritz Fizz om. Palkeinen Ritva ja Ruotsalainen Esa, Mikkeli

kleinspitz ruskea ja musta Pienenpolun Lady Diamond om. Leinonen Salla ja Lappalainen Kirsi, Kiuruvesi

länsigöötanmaanpystykorva Konnunkodon Cerridwen om. Jokela Reeta, Helsinki

pohjanpystykorva Sulevi om. Kiljunen Tomi, Heinlahti

pomeranian Linnanhaltijan Kerberos om. Haltia Elma ja Liimatainen Jussi, Vanhalinna

portugalinpodengo karkeakarv. pieni Irezumi Floco de Neve om. Hyvärinen Susanna, Kouvola

shiba Natural Yakuza om. Laakso Raija ja Kantell Tomi, Otalampi

siperianhusky Number One of Silverlight om. Aronen S. ja M., Malmgård

suomenlapinkoira Turnukan Olga om. Pasanen Kirsi, Vitsiälä

volpino italiano Tarawera's Filou Di Grazio om. Nevalainen Juha, Kotka

 

 

Fci 6 Tuomari Jorma Silta

1. rhodesiankoira Harjaselän Kotkanpoika om. Hartikka Liisa, Kotka

2. suomenajokoira Tyryntorin Likka om. Kärkkäinen Eija ja Pekka, Pulp

3. dreeveri Track-Action Cata om. Koukila Irene ja Tomi, Hamina

4. basset hound Swede Sun's Florina om. Turkia Taija c/o Kotkavuori Anne, Vantaa

 

dalmatiankoira O'Zone Cirius om. Holma Tommi ja Vilkuna Outi,

grand basset griffon vendeen Minskuhoff's Grand Egeria om. Hyvärinen Päivi, Mikkeli

petit basset griffon vendeen Smebäckens Lord Lajban om. Rattfeldt Kerstin ja Ellström Jonas, Deje

 

 

Fci 7 Tuomari Ann Ingram, Irlanti

1. punainen irlanninsetteri Kanelin Key To Unique om. Parkko Teija ja Kolsi Ari, Hamina

2. gordoninsetteri Tri-Sett Lessons Learned om. Lappalainen K., Miettinen T. ja Gatchell K., Mikkeli

3. englanninsetteri Kultapilven Meraviglioso om. Salomaa-Korhonen Tuula ja Korhonen Maaret, Hämeenlinna

4. weimarinseisoja lyhytkarvainen Classic Dream's Silver Sorbet om. Forssell Miranda, Mäntsälä

 

lyhytkarvainen saksanseisoja Nortin Arnold om. Knecht Harri, Kotka

pointteri Herbfield's Santa Ana om. Kelorita Kaija, Kerava

punavalkoinen irlanninsetteri Exclusive's Deep Secret om. Kuismin Riitta, Hangastenmaa

 

 

Fci 8 Tuomari Manuel Loureiro Borges, Portugali

1. irlanninvesispanieli Catanka To Be Continued om. Ylä-Jääski Heidi, Kotka

2. portugalinvesikoira Tajmadoran Manuela om. Ketelä Marjo, Kotka

3. walesinspringerspanieli Milfeddyg Ffawd om. Pirhonen Minna, Imatra

4. sileäkarvainen noutaja Flareway Hot Coffee om. Sudensalmi Tiina, Lappeenranta

 

amerikancockerspanieli Heart-Breaker Zorbas om. Nikkanen Jaana, Ypäjä

clumberspanieli Spice Twice Bohemia Pohadka om. Heinonen Mira, Eura

cockerspanieli Benchmark Merci Michelle om. Granström Sinikka, Helsinki

englanninspringerspanieli Ideal Man vom Springer-Clan om. Nurmia Maarit ja Ilkka ja Nousiainen Mervi, Rajamäki

espanjanvesikoira Pevikan Jupiter om. Mattila J. ja Wastimo L., Vantaa

kultainennoutaja Sartsa's Amanda om. Puoliväli Ulla, Jämsä

labradorinnoutaja Kamitan Päivienkimallus om. Rantanen Ritva, Kotka

lagotto romagnolo Budoar Veronica om. Siimes Pia ja Lalu Petri, Mäntsälä

novascotiannoutaja Hingstbackes Red-Kay om. Parkko Heli, Hamina

 

Fci 9 Tuomari Steven Seymour, Australia

1. kääpiövillakoira m & r & v Sarahill Dreamed a Dream om. Kumpulainen Saara ja Lahdelma Kaija, Otalampi

2. tiibetinterrieri Araki Adream Cometrue om. Hakamo Tanja, Tuusula

3. shih tzu Tangse Hip Hop Dancer om. Taipale Jonna, Kouvola

4. mopsi Vilway's Legend of Love om. Mytty Leila, Koivisto Päivi ja Nieminen Risto, Orimattila

 

bichon frisé Sugerin Suger Power om. Karhu Sanna ja Perälä Marjo, Anjalankoski

bichon havanais Saharanda Fabulous Future om. Keisu Suvi ja Heikka Minna ja Marjo, Vantaa

bostoninterrieri Mersu Happy Henrietta om. Vainikka Minttu ja Sisko, Hamina

cavalier kingcharlesinspanieli Crawford Zonquil om. Poikolainen Irja ja Poikolainen-Däuber Teija, Hyvinkää

chihuahua lyhytkarvainen Vouhku om. Vainio Siru, Harju

chihuahua pitkäkarvainen Shah Arpilin Delvig om. Androssenko Lina c/o Kallinen Pähkinä, Ruovesi

coton de tulear Michel Nabila's You Bella Cosa om. Molari Päivi ja Timo, Järvenpää

griffon belge Barnfall Black Flash om. Koskelin Eija, Nurmijärvi

griffon bruxellois Huvikummun Red Elegance om. Koskelin Eija, Nurmijärvi

isovillakoira m & r & v Emberiza Ice Wind om. Tuominen Paula, Koria

japanese chin Soluppgångens Casanova om. Penttilä Niina, Teuva

keskikokoinen villakoira a & h Valerie of Hannelhill om. Ojanperä Johanna ja Stolt Derek, Espoo

keskikokoinen villakoira m & r & v Canmoy's Ms. President om. Waris Sarai, Järvenpää

kiinanharjakoira Magic Carpet's Fairy Ultra om. Nina Enqvist, Kulloonkylä

kiinanpalatsikoira Sirkanmäki Tommin Nalle om. Ikäheimo Jaana, Kuopio

kääpiövillakoira h & a Tinkerbell om. Talili Riitta ja Younes, Kotka

lhasa apso Chic Choix Marlon Brando om. Rantanen Sini, Pälkäne

löwchen Chic Choix Saphir De Nuit om. Lindroos Outi, Mustiala

maltankoira Maldonnas My Inspiration om. Kärkkäinen Soile, Siilinjärvi

papillon Queen Bless JP Red Ideal om. Toivanen Vesa ja Hayashi Kozo, Tuusula

petit brabancon Nineth Ylva Yvoire om. Velling Riikka, Orimattila

phalène Qwalley's Art of Devils om. Tanttu Irina, Heinola

ranskanbulldoggi Agent Francuska Milosc om. Jefimova Marina, Riga

tiibetinspanieli Down-Goblin Jacqueline om. Heilman Merja, Lusi

toyvillakoira Hallaby Flynn First Class om. Kumpulainen Saara, Otalampi

 

Fci 10 Tuomari Jon R. Cole, Usa

1. irlanninsusikoira Wiglywagly's Connemara Elvis om. Mänttäri Tarja, Karhula

2. saluki Z'Bee's Top Flite Freddie om. Räsänen Sari ja Jorma, Tuusula

3. afgaaninvinttikoira Scaramis Icing On The Cake om. Koskinen Kaija, Imatra

4. englanninvinttikoira Windrock Fernando om. Saarinen Kimmo, Tanninen Seppo ja Karlsson Yvonne, Helsinki

 

azawakh Azaya om. Vironmäki Pirjo ja Jouko, Tuusula

italianvinttikoira Soltar's Beyond Belief om. Lillstrang Jukka, Tartu

skotlanninhirvikoira Essentianan Bauhaus om. Jämsä Kirsi, Helsinki

venäjänvinttikoira Rainmaker Dipsy-Doodle om. Oona Ettanen, Karhula

whippet Softouch Quintara om. Tillman Brita ja Kärkkäinen Anna, Tammisaari

 

 

LAUANTAI kasvattajat Tuomari Rodi Hübenthal, Ruotsi

1. portugalinvesikoira kennel Tajmadoran om. Suomela Eija, Karhula

2. bichon havanais kennel Saharanda om. Ahlbom-Sahari Anette ja Sahari Seppo, Espoo

3. berninpaimenkoira kennel Maroussia om. Toikka Tuula, Lempäälä

4. tiibetinspanieli kennel Down-Goblin om. Heilman Merja, Lusi

 

bokseri kennel Cocoon's om. Halkomäki Maarit, Lepsämä

chihuahua lyhytkarvainen kennel Zzman's om. Poimala Mirja, Oitti

chihuahua pitkäkarvainen kennel Golden Lily's om. Sairberg Maarit, Mikkeli

estrelanvuoristokoira pitkäkarvainen kennel Li'l Folks om. Koskinen Päivi, Iittala

mopsi kennel Vilway´s om. Koivisto Päivi ja Nieminen Risto, Villähde

punainen irlanninsetteri kennel Red Fellow's om. Kuismin Riitta ja Mustonen Jouko, Hangastenmaa

pyreneittenkoira kennel Chenespace om. Tammiala-Salonen Tuulikki, Huhmari

snautseri pippuri-suola kennel Mihan om. Nieminen Saimi ja Ahti, Porvoo

tanskandoggi keltainen ja tiikerijuovainen kennel Love-Dane's om. Rantavuoti Raili, Tornio

walesinspringerspanieli kennel Mawredd om. Väisänen-Hostikka Kirsti, Imatra

 

 

LAUANTAI Veteraanit Tuomari Wera Hübenthal, Ruotsi

1. tiibetinterrieri Falamandus Double-Noeud om. Lehdistö Laura, Tuusula

2. lhasa apso Chic Choix Marlon Brando om. Rantanen Sini, Pälkäne

3. gordoninsetteri Kingpoint Academy Award om. Leinonen E ja Verho T., Jokela

4. pyreneittenkoira Chenespace Beau Marcus om. Tammiala-Salonen Tuulikki, Huhmari

 

berninpaimenkoira Janipan Dala om. Milanto Seija, Varkaus

bichon frisé Kuuhaukun Asterixin Riemu om. Wastimo Lilli, Vantaa

bichon havanais Aleksandrian Pretty Girl om. Skippari Tuija ja Suni Tuula, Kulloonkylä

bokseri Winuwuk Highland Man om. Luther Anna ja Dan, Kirkkonummi

bullmastiffi Bullcastle's Lady Jane om. Jaatinen Saija ja Syvelä Kari, Kotka

chihuahua pitkäkarvainen Golden Lily's Don Juan om. Sairberg Maarit, Mikkeli

cockerspanieli de Brightdale's Bright Lucas om. Lampi Pirkko ja Aarre, Helsinki

englanninbulldoggi Finnbull's Best Design om. Suikki Maarit, Vantaa

englanninsetteri Bothwell Freeaswind om. Savoilainen Vuokko ja Heidi, Imatra

estrelanvuoristokoira pitkäkarvainen Li'l Folks Unknown Madame om. Sundholm Erika ja Partinen Kyra, Toijala

griffon bruxellois Aarreaitan Doris My Own Honey om. Airaksinen Sari, Heinola

hovawart Skywatch's Braveheart om. Honkanen Anne ja Juha, Pilkanmaa

kiinanpalatsikoira Sirkanmäki Tommin Nalle om. Ikäheimo Jaana, Kuopio

kultainennoutaja Sartsa's Amanda om. Puoliväli Ulla, Jämsä

leonberginkoira Leoniitan Ylläri om. Kallio Eija, Jokela

mopsi Naurulan Pelle om. Rönnberg Mirka ja Ala-Marttila Kari, Helsinki

pitkäkarvainen kääpiömäyräkoira Tuulian Vladimir om. Snellman Anu ja Smahl Susanna, Nastola

pointteri Misty Meadow's Wild Wind om. Kelorita Kaija, Kerava

tanskandoggi, sininen Genedda Femme Fatale om. Katri Nurmi ja Martina Sauren, Porvoo

tiibetinspanieli Down-Goblin Miss Fashion om. Heilman Merja, Lusi

walesinspringerspanieli Mawredd Nos Da om. Väisänen-Hostikka Kirsti, Imatra

 

Pennut lauantai

amerikanvesispanieli Little Brownies Curly Kid om. Miettinen Maria, Helsinki

bichon frisé Lovely White's Sheer Bliss om. Paananen Maria, Kotka

bichon havanais Aleksandrian Baeaty in America om. Skippari Tuija ja Hokkanen Tanja, Kulloonkylä

bordeauxindoggi Heavyweight Eros Ramazotti om. Kunttu Leea, Laksiainen

cavalier kingcharlesinspanieli Crawford Good Gracious om. Poikolainen I. ja Poikolainen-Däuber T., Hyvinkää

chihuahua pitkäkarvainen Golden Lily's Very Lovely om. Sairberg Maarit ja Massinen Taru, Helsinki

coton de tulear Merihelmen Birgitte Bardot om. Pilli Ritva ja Reijo, Kouvola

englanninbulldoggi Brampton Tug Tough om. Apajalahti, Suoninen ja Valtonen, Espoo

hovawart Salvastin Amiraali om. Ahlgrén Luisa, Orimattila

japanese chin Joshaidas Cameron om. Penttilä Niina, Teuva

kiinanharjakoira Kiikunkaakun Hulivilipoika om. Jarva Anna, Oulunsalo

kiinanpalatsikoira Chilliwack's Final Fantasy om. Ikäheimo Jaana, Kuopio

kromforländer Frogmorton's Amor om. Parovuori Katri ja Petteri, Nastola

kultainennoutaja Woodchuck's Dazzling Gold om. Laiho Henna, Lohja as

kääpiöpinseri Bonzer's Jewel om. Ylijääskö Outi ja Ruonala Harri, Monninkylä

leonberginkoira Leoniitan Livingstone om. Stoerkel Johanna, Kotka

lhasa apso Maarikan Dewey om. Matikainen Pirkko ja Leppälä Virpi, Valkeala

löwchen Chic Choix Kaif La Croix om. Alanko Minna, Nummela

mopsi Sinimetsän Glamour om. Rautiainen Anne, Vantaa

papillon Arzillo Merry Mohairs om. Pakarinen Tuula ja Ainola Arja, Mäntsälä

pinseri Of Leijliden Qvick om. Korhonen Riina, Porvoo

punainen irlanninsetteri Clever Sett Lou Lou om. Lehto Niina, Ruotsinpyhtää

ranskanbulldoggi French Affair's Prince of Denmark om. Ihalainen Noora ja Jorma ja Saira Toni, Vanda

rottweiler Banheira Dowstojewski om. Heiskanen Roope, Harju

suurijapaninkoira Winslett's Us Javelin om. Puhakka Sari ja Seppälä Ulla, Koria

tanskandoggi keltainen ja tiikerijuovainen Grandman's Lucia om. Mäkelä Mirva ja Pihlajamäki Tiina, Forssa

tiibetinspanieli Nenemo Deep-True Love om. Lampinen Eija ja Anniina, Koria

tiibetinterrieri Pam-Zamirin Mystic Miracle om. Markkanen Taina, Kuusankoski

 

 

SUNNUNTAI Veteraanit Tuomari Hans v.d. Berg, Alankomaat

1. australianterrieri Bluepepper's Woody Woodpecker om. Jääskeläinen Maire, Jyväskylä

2. welsh corgi pembroke Beryllos Autumn Rose om. Notkola Terhi, Vehkajoki

3. samojedinkoira Ikiliikkujan Ashley om. Lehtinen Elise ja Rainer, Lahela

4. skyenterrieri Finnsky Xcalibur om. Dahlbom T., Zaphiris E. ja Sainio K., Vantaa

 

australianpaimenkoira Gun Rivers She's a Lady om. Ekholm Marie ja Jan, Gottby

belgianpaimenkoira groenendael Marmara Galaxie om. Ehrnrooth Marja, Ristiina

belgianpaimenkoira tervueren Mustantuiskun Rocfeller om. Lampinen Marja, Karhula

bouvier Sarol Gillette om. Lampola Päivi ja Esa, Luhtajoki

briardi Jalina des Roy de Garat om. Tuttavainen Katja, Karkkila

chow chow Bei-Wei Chunlei om. Sankilampi Risto ja Ropponen Riitta, Varkaus

collie lyhytkarvainen Dalimattas Special Spencer om. Wilkman Åsa, Borgå

collie pitkäkarvainen Zinnia's The Original om. Räsänen Merja, Kymi

dalmatiankoira Caesands Guardian Angel om. Sandbacka Ann-Sofi, Piispanristi

englanninvinttikoira Rantalaukan Kuningascobra om. Koponen Tuua, Espoo

jackrussellinterrieri Mahkoolma Jack Libby om. Kastari Helena, Klamila

japaninpystykorva Pihlajaniemen Kitamura d'Floy om. Anttila Airi, Pori

kerrynterrieri Torum's Stormin Norman om. Virtanen H ja P, Olin Päivi ja Lavrenko Vera, Vesilahti

länsigöötanmaanpystykorva Antimos Arteparon om. Nerg Tiina, Vantaa

norfolkinterrieri Heilurihännän Väinö om. Oksala Jaana, Kerava

norwichinterrieri Teemer'in Tiitiäinen om. Litmanen Arja, Järvenpää

parsonrussellinterrieri Old Fashioned Way v. Huntman's Joy om. Verkala Minna, Espoo

partacollie Diamond-Clan Madonna om. Korhonen Marja-Liisa, Kotka

saksanpaimenkoira Karvakedon Arkipiru om. Muhonen Laura, Hindersby

saluki Aziz Kabir om. Lundström Raija, Kerava

suomenajokoira Kuttatörmän Saku om. Heiskala Hannes, Kankaanpää

vehnäterrieri Sandmarks Unique om. Salmivuori Tiina, Huhmari

welsh corgi cardigan Imago's Bossanova om. Laukkarinen Tiina, Kotka

venäjänvinttikoira Rainmaker Dipsy-Doodle om. Ettanen Oona, Karhula

 

 

SUNNUNTAI

Kasvattajat Tuomari Manuel Loureiro Borges, Portugali

1. basenji kennel Sternhimmels om. Pukkila Anneli, Helsinki

2. collie lyhytkarvainen kennel Dandinas om. Hyyrynen Nina, Tirva

3. samojedinkoira kennel Ikiliikkujan om. Lehtinen Elise ja Rainer, Lahela

4. welsh corgi pembroke kennel Haywire's om. Ahlbom Else, Heinola

 

afgaaninvinttikoira kennel Scaramis om. Airas Ami ja Liisa, Box

amerikanstaffordshirenterrieri kennel Diabolicstafs om. Nousiainen Heidi, Helsinki

australianterrieri kennel Bluepepper's om. Ahola Marjo, Sotkamo

basset hound kennel Hopeless om. Turkia Taija, Lohja as.

belgianpaimenkoira groenendael kennel Marmara om. Ehrnrooth Marja, Ristiina

borderterrieri kennel Flagstones om. Lindroos Sini, Kerava

collie pitkäkarvainen kennel Snowpaw om. Heikkilä Tuija, Lieto as

glen of imaalinterrieri kennel Miimoksen om. Espo Katri, Pyhtää

irlanninsusikoira kennel Carel Wolf om. Hämäläinen Leena ja Pekka, Puntala

rhodesiankoira kennel Harjaselän om. Alkio Sanna ja Hännikäinen Pasi, Meltola

schapendoes kennel Lumikuono om. Jänisniemi-Honkala Mari, Lahti

staffordshirenbullterrieri kennel Magicpower's om. Kalinainen Elina ja Varjela Jarmo, Helsinki

suomenlapinkoira kennel Viksalan om. Pesu Susanna ja Arto, Taavetti

venäjänvinttikoira kennel Rainmaker om. Lind-Vilpponen Johanna, Ristiina

 

Pennut - sunnuntai

afgaaninvinttikoira Choice Dream Come True om. Nieminen Piritta, Martinkylä

amerikanstaffordshirenterrieri Masterbolt Rainbow Rider om. Kirjonen Riikkasisko, Lehtonen Sami ja Taavitsainen Tiina, Lievestuore

australianterrieri Ophelia's Miss Loveday om. Ruuskanen Erja, Parola

basenji C-Quest Rhythm Riots Behukai om. Laine Marita ja Svanberg Tia, Vantaa

bordercollie Demssin Jovencito om. Ojala Tiina, Ravijoki

collie lyhytkarvainen Cinnaberry's My Michelle om. Salminen Anne, Kotka

collie pitkäkarvainen Goldshimmer She's A Witch om. Lod Riitta ja Suvi, Vantaa

dandiedinmontinterrieri Toftir Hope and Glory om. Talvitie Nina, Vantaa

englanninvinttikoira Whiptails Winter Winsome om. Marttinen Pirkko-Liisa ja Timo, Vantaa

harmaa norjanhirvikoira Peukaloisen Jocke om. Nyqvist Thomas, Skinnarby

italianvinttikoira Pumpkin Hamid om. Valapuro Anja, Kuusankoski

jackrussellinterrieri Tsarodej Jack Ozzie om. Mäkelä Krista, Nastola

länsigöötanmaanpystykorva Fennican Dulcinea om. Rajala Lotta ja Kahlman Inga, Vantaa

norfolkinterrieri Pihlajapirtin Fancy Hedgehog om. Sandström Terhi ja Wahlman Tuukka ja Helena, Kotka

ruotsinlapinkoira Care Bears Sun Light om. Jokela Maija-Liisa, Martinniemi

saksanpaimenkoira Fest Kiefer Armando om. Seppänen Markku, Hämeenlinna

schipperke Shalako N'Coros Cattin Around om. Ojanperä Johanna, Carola ja Risto, Espoo

shetlanninlammaskoira Crazycassandra om. Pudas Jasmiin, Kouvola

skyenterrieri Douglas vom Prieser Hof om. Flink Mia, Peippo Wille ja Lönnström Kati, Lohja

valkoinen länsiylämaanterrieri White Villan Lovely Lady om. Jaakkola Minna, Heinlahti

valkoinenpaimenkoira Majestics Siida om. Sinisalo Jaana, Lahti

welsh corgi pembroke Sacaron Pure Poison om. Lampikari Eeva ja Salla, Hamina

venäjäntoyterrieri, lk Talisman Ljubvi Magia Coffee om. Sivén-Vallo Marinka, Vantaa

 

 

Junior Handler - lauantai Austin Long-Doyle, Irlanti

1. Virtanen Tia, Tuusula

2. Hiekkamies Janette, Espoo

3. Huttunen Noora, Kajaani

4. Palm Maijastiina, Kouvola

5. Kaurala Minna, Karhula

 

1. Pajula Eevi, Karhula

2. Mielonen Anni, Kuusankoski

3. Niemeläinen Taija, Karhula

4. Järvinen Elias, Kotka

5. Kauppala Emmi, Espoo

 

Kokonaiskilpailun voittaja Pajula Eevi, Karhula

 

 

Junior Handler - sunnuntai Ann Long-Doyle, Irlanti

1. Kaurala Minna, Karhula

2. Hiekkamies Janette, Espoo

3. Renlund Jasmin, Kotka

4. Airaksinen Sini, Karhula

5. Karla Kuikka, Suomusjärvi

 

1. Holopainen Milla, Liikkala

2. Niemeläinen Taija, Karhula

3. Järvinen Elias, Kotka

4. Lemmetti Hanna, Tuusula

5. Mielonen Anni, Kuusankoski

 

Kokonaiskilpailun voittaja Minna Kaurala, Karhula