Kotka 2006


off Etusivu

off Tuomarit

on Ilmoittauminen

off Aikataulut

off Tiedustelut

off In English

off По-русски

Tulokset

KOTKAN RUUSU –koiranäyttely 29.-30.7.2006
BEST IN SHOW tuomari: Nina Karlsdotter, Ruotsi
1. valkoinen länsiylämaanterrieri Starring Slickepott om. Lotzniker Lorena, Palosaari Juha ja Lehtonen Vesa, Otalampi
2. collie lyhytkarvainen Sandcastle's Oliwia Swing om. Hämäläinen Katja, Helsinki
3. newfoundlandinkoira Wave Seeker's Look Here Mr. om. Lius Outi ja Henriksson Helena, Sipoo
4. cockerspanieli XXL of Black Mirage om. Ranta Jaana, Jäniksenlinna

 

 

FCI 1 tuomari Pedro Sanches Delerue
1. collie lyhytkarvainen Sandcastle's Oliwia Swing om. Hämäläinen Katja, Helsinki
2. collie pitkäkarvainen Pihlajapirtin Alison om. Sandström Terhi ja Wahlman Tuukka, Kotka
3. saksanpaimenkoira Bar-Waxan Yo-Yo om. Ahrapalo Tuija, Läyliäinen
4. welsh corgi pembroke Dygae Wild Night om. Ahlbom Else ja Wahlroos Haija, Vierumäki

 

australiankarjakoira Cor Hydrae Astra Canina om. Kopra Veikko ja Paukku Tiina, Puntala
australiankelpie Bestseller Www Eppu Fi om. Pajari Tuulia, Vainikkala
australianpaimenkoira Sentikki Blackjack om. Harakka Maarit ja Saros Minna, Salosaari
beauceron Onks Toi Utelias om. Purhonen Vivica, Kymi
belgianpaimenkoira groenendael Marmara Jaguemart om. Hietanen Tuula ja Salmiheimo Tommi, Kouvola
belgianpaimenkoira malinois Sheridan Du Baiser Orageux om. Schürmann Robert ja Jouhki Sirpa, Tavastila
belgianpaimenkoira tervueren Black Master's Jazzy-Fame om. Sihvola Maarit, Utti
bordercollie Borderluck's Spy Hunter om. Penttilä Matti ja Pykäläinen Arita, Pilkanmaa
bouvier Brandon-Ennis V. Hogenbirk om. Salmela Arja, Vantaa
briardi Cartier Monzerat Zisu at Boondock's om. Pellas Anu ja Jari, Orivesi
ceskoslovensky vlcak Wolfsirius Wind Wizard om. Suokallio Satu, Klamila
hollanninpaimenkoira, lyhytkarvainen Mustantuiskun Basti-Fulöp om. Malmi Päivi ja Piispa Tarja, Hamina
katalonianpaimenkoira Vals Sisdits om. Kalatie Hannele, Lappeenranta
lancashire heeler High Five's Nuzzle Nellie om. Jantunen Noora, Vantaa
mudi Mustapippurin Nokipoika om. Åkerfelt Silja, Salo
owczarek podhalanski Snowy Coats Cute Polar Bear om. Hirvonen Aulikki ja Tarmo, Viinijärvi
partacollie Bristregal Easy Regal om. Janger Nina, Järvenpää
picardienpaimenkoira Sirocco de la Vallee du Mouton om. Nieminen Sari, Hamina
pumi Napos Venasszony om. Mattila Eeva, Kyyjärvi
pyreneittenpaimenkoira lyhytkarvainen Tottakai Kaunis Veera om. Vikman Osmo ja Seija, Kotka
pyreneittenpaimenkoira pitkäkarvainen Maanäären Welho om. Nieminen Sari, Hamina
schapendoes Lumikuono Naranjada Amada om. Forslund Marika, Kotka
schipperke Alenas Tiger Power om. Åkerfelt Silja, Salo
serra de airesinpaimenkoira FunFun Only One om. Metsätalo Päivi, Anttola
shetlanninlammaskoira Amethrickeh Charmed One om. Axi Marita, Porvoo
slovakiancuvac Kalliovaaran Betty Boo om. Aarnikoivu Raija ja Tuulikki, Järvelä
valkoinenpaimenkoira Scarlett O'Hara of White Valley om. Nieminen Kati, Vaalimaa
vanhaenglanninlammaskoira Gauner aus der Boverheide om. Hellman Ulla, Lappeenranta
welsh corgi cardigan Pirtek Usingnolo D'Sera om. Räsänen Kaija ja Kalevi, Valkeala

 

 

FCI 2 tuomari: Andrzej Kazmierski, Puola
1. newfoundlandinkoira Wave Seeker's Look Here Mr. om. Lius Outi ja Henriksson Helena, Sipoo
2. pyreneittenkoira Chenespace Garcon om. Tammiala-Salonen Tuulikki ja Hakkarainen Helena, Huhmari
3. tanskandoggi keltainen ja tiikerijuovainen Alder Glade's Dave om. Rindell Riikka ja Holkeri Jani, Livonsaari
4. berninpaimenkoira Bernario Ture Steinsson om. Käppi Jaana, Tuohikotti

bokseri Najaf's Deep Blue Sea om. Rikkilä Anne ja Atso, Forssa
bordeauxindoggi Densbord Corleone om. Laitinen Marko, Kellokoski
broholminkoira Good Mind's Angel's Touch om. Hiltunen Seija ja Jonna, Majavesi
bullmastiffi Royal Seed's Southern Rostar om. Leppä Auri, Östersundom
dobermanni Sant Kreal Chudo Viva La Rosa om. Lassinniemi Johanna, Launonen
dogo argentino Kerberos Blanco Envidia om. Minkkinen Mari ja Laine Anne Kristiina, Haukila
englanninbulldoggi Möwens Harrison om. Reimari Tanja ja Harri, Myllyoja
estrelanvuoristokoira pitkäkarvainen Li'l Folks Phantom om. Simola-Takala Päivi ja Takala Merja, Alvettula
kääpiöpinseri Tiny Harridan's Dirlandaa om. Virtanen Marja, Vantaa
kääpiösnautseri musta Sailer's HF Lana of Peacemaker om. Jussila Eija-Maaria, Särkisalmi
kääpiösnautseri musta-hopea Tmavi Knir Sunny om. KlementIeva Marina, Ogres R. Latvia
kääpiösnautseri pippuri-suola Mihan Mini Mischa om. Köckritz Marja, Kotka
kääpiösnautseri valkoinen Hosszubereki-Csaszar Rhapsody om. Askola-Mauno Kikko, Valkeala
landseer Haapaniemen Faia om. Oinas Markku, Vantaa
leonberginkoira Skjaergaardens Painted by Rubens om. Kallio Eija, Jokela
pyreneittenmastiffi Primaleon Buenaventura om. Lajunen-Pekkola Merja, Sippola
rottweiler Crinklegrace's Tomahawk Tora om. Koho Tarja ja Sikanen Katja, Kotka
shar pei Secret Line's Deng Xiao Ping om. Sorsa Merja, Karjalohja
snautseri pippuri-suola Möllerhaus Fit For Fight om. Lindberg Anja, Kerkkoo
suursnautseri musta Pectus Zabrina om. Nousiainen Merja ja Lankinen Eeva-Liisa ja Pertti, Vantaa
suursnautseri pippuri&suola Diudi's Blue Bolevard om. Repo Minna ja Fabergé Frances, Järvenpää
tanskandoggi musta ja harlekiini Bonel Sasha om. Saukola Miia, Kiikka
tanskandoggi sininen Bonel Uruk-Hai om. Immonen Riina ja Turunen Markus, Varkaus
tiibetinmastiffi Hallahelmen Magic Flute om. Huusko-Helminen Ritva, Kotka

 

 

FCI 3 tuomari Maudie Burke, Irlantie
1. valkoinen länsiylämaanterrieri Starring Slickepott om. Lotzniker Lorena, Palosaari Juha ja Lehtonen Vesa, Otalampi
2. skyenterrieri Finnsky Blackrose om. Kitti Carina, Helsinki
3. kerrynterrieri Slievemish Legendary Duke om. Paukku Tiina, Imatra
4. kettuterrieri sileäkarvainen Vielfrass Ivan Groznyi om. Peltomäki Arto, Tuusula

 

airedalenterrieri Soft-Air Delilah om. Paasila Jonna, Vantaa
amerikanstaffordshirenterrieri Diabolicstafs Viper om. Vikman Jatta, Kotka
australianterrieri Black Back Please Please Me om. Soiletsalo Mervi, Orimattila
bedlingtoninterrieri Cirrus Blue Unica om. Voutilainen Sari, Espoo
borderterrieri Flagstones Show Me How om. Lindroos Sini, Kerava
brasilianterrieri Sooraba Cawina om. Heino Sara ja Valkonen Cristina, Porvoo
bullterrieri Balliol African Princess om. Laaksonen Elif, Kantvik
cairnterrieri Lachleen Like A Virgin om. Jämsén Tarja, Helsinki
englanninkääpiöterrieri Ladyday's One Love Beau Savage om. Pakkanen Päivi, Hyvärinen Sirpa ja Bateman, Husula
glen of imaalinterrieri Miimoksen Kaffaljidhma om. Parjanen Anne, Kouvola
jackrussellinterrieri Kinapak Lib Tin Magic om. Kastari Helena ja Suomalainen Tuula, Poitsila
kettuterrieri karkeakarvainen Killerin Ransu om. Kiesilä Anne, Luumäki
norfolkinterrieri Mainly News Release om. Taipale Mari, Kouvola
norwichinterrieri Pillipiiparin Unnukka om. Martimo Kristiina c/o Viitanen K., Helsinki
parsonrussellinterrieri Mojovan Madonna om. Huotari Sari, Vantaa
saksanmetsästysterrieri Pahis Baltika om. Poikolainen Petteri, Reitkalli
silkkiterrieri De Majodian Roi Pedant om. Laurinoja Maija, Hamina
skotlanninterrieri Berrybreeze Ericmar Black Frost om. Huusari Sirpa, Taipalsaari
staffordshirenbullterrieri Jaramillos No Woman No Cry om. Jokitulppo Marko, Maarit ja Heidi, Julkujärvi
walesinterrieri Dixie Sound Money Flow om. Kaitila Terhi, Espoo
vehnäterrieri Mac Dara Hot-Shot om. Näslund Maria, Rosvik Sverige
yorkshirenterrieri Clarus Koh-I-Noor om. Nazimek Urszula, Warszawa Poland

 

 

FCI 4 tuomari: Ewa Nielsen, Ruotsi
1. lyhytkarvainen mäyräkoira Unita's Marigold om. Björkman Ulla ja Siikonen Jaana, Kouvola
2. pitkäkarvainen kääpiömäyräkoira Tomjantin Dangerous Curve om. Hardèn Tiina, Helsinki
3. pitkäkarvainen kaniinimäyräkoira Nuki Klamap Debra om. Pekkarinen Aila, Järvinen Marita ja Weckman Maisu, Strömfors
4. karkeakarvainen mäyräkoira Aroundtheclock om. Veikkolainen Tinja, Järvenpää

 

karkeakarvainen kääpiömäyräkoira Choiran Papageno om. Kartila Kaisa, Martinkylä
lyhytkarvainen kaniinimäyräkoira Tsertus Idea Fix om. Khatskorskaya S, Pietari, Venäjä
pitkäkarvainen mäyräkoira Festuca Alcea om. Pekkarinen Mari ja Pylkkönen Pia, Imatra

 

 

FCI 5 tuomari Anatoli Zhuk
1. keeshond Stratus The Correspondant om. Beierschoder Silja, Helsinki
2. pomeranian Frimousse Heavens Shaker om. Kankainen Miia ja Ruotsalainen Juha, Kouvola
3. basenji Afrikenji Kisaria om. Taavitsainen Tiina, Muurame
4. samojedinkoira Ramzai Alpine Stardust om. Korpisalo Katja, Lappeenranta

amerikanakita Winslett's Us Javelin om. Puhakka Sari ja Seppälä Ulla, Koria
buhund Kimura's Dina om. Matoniemi Tuija ja Nurmenrinta Jari, Jakkula
chow chow Fullmoon del Fiume Giallo om. Hagel-Ojanen Jaana, Itäsalmi
cirneco dell'etna Colombian Friend's Golden Gift om. Isaksson Marina ja Ida, Kimonkylä
eurasier Eucham's Huckleberry om. Syrjänen Arja, Kouvola
faaraokoira Siphra's Pied Piper om. Olofsson Eva ja Sundquist Britt-Marie, Siuntio
islanninlammaskoira Saagelin Urdarmani om. Pakarinen Ilona, Kotka
japaninpystykorva Bella Godivas Defendente om. Makkonen Virpi, Punkaharju
kleinspitz muut värit Sympathetic's Irish Cream om. Tuominen Maritta ja Räty Sinikka, Joutseno
kleinspitz ruskea ja musta Nenemo Brown Bete om. Vainio Annu, Kouvola
lunnikoira Naavan Alpi om. Rämö Kati, Masala
länsigöötanmaanpystykorva Fennican Zinnia Elegans om. Pukema Raisa, Helsinki
mittelspitz muut värit Jenkin's Allis om. Nousiainen Kirsi, Vantaa
mittelspitz ruskea ja musta Ticapon Alert Lehnsherr om. Holopainen Sari, Vantaa
mittelspitz, valkoinen Mintgarden's Trivia om. Taurén Tarja, Lahti
perunkarvatonkoira keskikokoinen Oromuson Bella Bambina om. Vuorinen Heidi, Orimattila
pohjanpystykorva Kuuskannan Mette om. Järvinen Timo, Ravijoki
portugalinpodengo karkeakarv. pieni Irezumi Floco de Neve om. Hyvärinen Susanna, Kouvola
ruotsinlapinkoira Care Bears Sun Light om. Jokela Maija-Liisa, Martinniemi
shiba Natural Hirohito om. Marttinen Lea, Laukkoski
suomenlapinkoira Lumikummun Duottar Noaidi om. Hankanen Minna, Neuvoton
volpino italiano Tarawera's Filou Di Grazio om. Nevalainen Juha, Kotka

 

 

FCI 6 tuomari Annukka Paloheimo
1. grand basset griffon vendeen Un Favorite van Tum-Tums Vriendjes om. Huikenshoven Gwen ja Aaltovirta Maria, Porvoo
2. suomenajokoira Tyryntorin Likka om. Kärkkäinen Eija ja Pekka, Pulp
3. dalmatiankoira Gracilis Girl Power om. Strömberg Johanna ja Lönnqvist Tanja, Nurmijärvi
4. basset hound Woodhead I'm Heaven Sent om. Harvala Annukka ja Mikkola Anni, Espoo

 

basset fauve de bretagne Arskan Akleja om. Hansson Arne, Ekenäs
beagle Fairhill Cinderella om. Rönkkö Katri ja Husgafvel Marko, Hamina
petit basset griffon vendeen Amonvhars Ultimate Snow Prince om. Markio Marina, Hemiä Elli ja Repo Jaana, Espoo
rhodesiankoira Malozi Gimli om. Puustinen Karri ja Duarte Johanna, Järvenpää
saukkokoira Beargarden's Pick-Me-Up om. Uusimäki Tuomo, Taipalsaari

 

 

FCI 7 tuomari: Dianne Besoff, Australia
1. irlanninsetteri punainen Kanelin Key To Unique om. Parkko Teija ja Kolsi Ari, Hamina
2. gordoninsetteri Dunbarkn's Moondance om. Toivola Mervi ja Miettinen Tarja, Nahkela
3. unkarinvizsla lyhytkarvainen Canine Cool Boy om. Thelén Anita, Nurmijärvi
4. bracco italiano Castella Fioratura d'Arancio om. Kunttu Minna ja Topi, Ristiina

 

bretoni Peppi om. Auno Antti, Jaala
englanninsetteri Blue Baltic's Ice Crystal om. Peuhkuri Marita ja Kaven Sanna ja Sami, Pitkäjärvi
pieni münsterinseisoja Rosa om. Nissila Airi, Kirkkonummi
pointteri Golden Jump Point To Sarah om. Linjalai Irina ja Lumpov Anita, Loviisa
saksanseisoja  pitkäkarvainen Diana vom Dornenkamp om. Brückner Satu ja Moilanen Pasi, Mustio
saksanseisoja karkeakarvainen Hanhiaavan Aamu om. Hyppönen Esa ja Tero, Anjalankoski
saksanseisoja lyhytkarvainen Janeter Isontalon Antti om. Forsman Jyrki, Heinlahti
unkarinvizsla karkeakarvainen Tangrams Bearded Lady om. Elfving Mira ja Tarmo  ja Laitinen Lea, Jääli

 

 

FCI 8 tuomari: Ronald Besoff, Australia
1. cockerspanieli XXL of Black Mirage om. Ranta Jaana, Jäniksenlinna
2. amerikancockerspanieli Luxurious Lead The Way om. Hellevuo Camilla, Kangasala
3. sileäkarvainen noutaja Celtair Rustic Rival om. Sudensalmi Tiina, Lappeenranta
4. kultainennoutaja Festival's San Domingo om. Myllymaa-Mäenpää Kirsti, Tampere

 

clumberspanieli Spice Twice Bohemia Pohadka om. Heinonen Mira, Eura
englanninspringerspanieli Alfalex Flash om. Lindholm Suvi ja Kuikka Lea, Kotka
espanjanvesikoira Vico de Valdeperales om. Karvonen Arja, Mäntsälä
irlanninvesispanieli Mystic Torin om. Price Paul R. c/o Vottonen Sari, Vihti
kiharakarvainen noutaja Caballus Xeon om. Raunio Heli, Virolahti
labradorinnoutaja Tealway Dollies om. Vallin Johanna ja Kaitila Helena ja Anna-Liisa, Box, Sipoo
lagotto romagnolo Stanotte Sofia Loren om. Falck Monika, Kotka
novascotiannoutaja Aagamiida om. Sjöblom Kateriina, Kuusankoski
portugalinvesikoira Tajmadoran Hurricane om. Holopainen Sisko ja Salo Jarkko, Valkeakoski
walesinspringerspanieli Dirlian Quite Nice om. Ruotsalainen Maarit ja Aarttila Marko, Kaarenkylä

 

 

FCI 9 tuomari: Anatoli Zhuk, Valko-Venäjä
1. lhasa apso Nice Choice Somethin Flashy om. Vallius Tanja, Röykkä
2. kääpiövillakoira m & r & v Sarahill It's Only Love om. Salmela Liisa, Helsinki
3. kääpiövillakoira h & a Serebrjany Vek Imperator Moy om. Starchak E., Moscow Russia
4. tiibetinspanieli Down-Goblin Jin-Lilium om. Heilman Merja, Lusi

bichon frisé Sugerin Love From Mom om. Karhu Sanna, Anjalankoski
bichon havanais Jatakabi's Bianca om. Jaatinen Taina, Iso-Äiniö
cavalier kingcharlesinspanieli Visakoivun Nerissa Arwen om. Buchmann Ulla, Järvenpää
chihuahua lyhytkarvainen Namkliv Tip Toe Dancer om. Toivanen Vesa, Nukari
chihuahua pitkäkarvainen Misty Meadow's Rin Tin Tin om. Lehtinen-Cochetti Tuula c/o Lehtinen Ulla, Helsinki
coton de tulear Minipeikon Iron Kulkuri om. Santala Teija, Malmgård
griffon belge Barnfall Black Flash om. Koskelin Eija, Nurmijärvi
griffon bruxellois Huvikummun Remarkable Red om. Koskelin Eija, Nurmijärvi
isovillakoira h&a Nikol’s Sunny Girl om. Barabansschikova V, Moskova, Venäjä
isovillakoira m & r & v Scarpebox Kissed By Night om. Tukkimies Mona, Vihti
keskikokoinen villakoira h & a Bly Ais Patricia om. Shapran O.A., Vyborg Russia
keskikokoinen villakoira m & r & v Soltar's Playmate om. Hiekkamies Sari ja Lillstrang Jukka, Espoo
kiinanharjakoira Camelina's Misterioso om. Österlund Ingeborg ja Rosenblad Sam, Kaunislahti
kingcharlesinspanieli Toska Bohemia Zlatava om. Kurittu Marja, Helsinki
löwchen Soleydan Homecomin'Queen om. Huovinen Milla ja Nummela Kirsi, Vuokatti
maltankoira St.Saphorin's Straight On om. Hyytinen Iiris, Kangasniemi
mopsi Xeriex's Erno Ensimmäine om. Vainikka Sisko, Hamina
papillon Connection So Much Music om. Toivanen Vesa, Nukari
petit brabancon Leo Belgicus Viva Volta om. Åfelt Hannele ja Hakala Riitta, Lohja
ranskanbulldoggi Jenevieva Renuar Iz Palevyh Buldogov om. Ferubko L, Riga Latvia
shih tzu Tangse Hip Hop Dancer om. Taipale Jonna, Kouvola
tiibetinterrieri Shabash Lucy om. Nortaja Kati, Lahti
toyvillakoira Nevskaja Zhemchuzhina Dlya Severnoi Venecii om. Nikitina Svetlana, St Petersburg Russia

 

 

 

FCI 10 tuomari Matti Tuominen
1. englanninvinttikoira Jet's Pie In The Sky om. Heinonen Seija, Valkeakoski
2. afgaaninvinttikoira Kultapiiskun Amber om. Markkanen Tarja ja Pekka, Imatra
3. italianvinttikoira Soltar's Unbelievable om. Ukura Hanna ja Lillstrang Jukka, Tupos
4. whippet Nightvision Co-Attraction om. Liikanen Nina ja Hansen Minna, Kangassalo

 

irlanninsusikoira Carel Wolf Niilo om. Lallo Mikko, Lappeenranta
saluki Tazillah Rajaah Al-Rubin om. Kuukka Satu, Anjalankoski
skotlanninhirvikoira Swordgrove Gia om. Alanne Sarri, Kunttu Jarkko ja Kaipiainen Eija, Hurttala
venäjänvinttikoira Soulrenada om. Junni Tony, Uro

 

 

LAUANTAIN KASVATTAJAT tuomari Anthony Kelly, Irlanti
1. basenji kennel Sternhimmels om. Pukkila Anneli, Helsinki
2. skyenterrieri kennel Finnsky om. Dahlbom Thea ja Rolf, Vantaa
3. partacollie kennel Bristregal om. Janger Nina, Järvenpää
4. saluki kennel Tazillah om. Hyvärinen Satu, Sipoo

 

australianterrieri kennel Black Back om. Soiletsalo Mervi, Orimattila
belgianpaimenkoira tervueren kennel Bestseller om. Nampajärvi Tuula, Imatra
borderterrieri kennel Flagstones om. Lindroos Sini, Kerava
jackrussellinterrieri kennel Kinapak om. Kastari Helena, Klamila
saksanpaimenkoira kennel Bar-Waxan om. Wegelius Eija, Läyliäinen
suomenlapinkoira kennel Viksalan om. Pesu Susanna ja Arto, Taavetti
whippet kennel Softouch om. Muhonen Pirjo, Helsinki

 

 

LAUANTAIN VETERAANIT tuomari Frank Kane
1. collie pitkäkarvainen Pihlajapirtin Alison om. Sandström Terhi ja Wahlman Tuukka, Kotka
2. collie lyhytkarvainen Dandinas Just a Prince om. Kankare Tytti, Hollola
3. skyenterrieri Finnsky Xcalibur om. Dahlbom T., Zaphiris E. ja Sainio K., Vantaa
4. länsigöötanmaanpystykorva Fennican Zinnia Elegans om. Pukema Raisa, Helsinki

afgaaninvinttikoira Kirman Qarinda om. Lanki Anne ja Ilpo, Luvia
basenji Sternhimmels Reineke Fuchs om. Siekkinen Anneli, Otalampi
belgianpaimenkoira groenendael Mustantuulen Gentleman om. Salmiheimo Tommi, Kouvola
belgianpaimenkoira malinois Of Nocturno Allt-I-Ett- My om. Kärnä Sonja, Lappeenranta
belgianpaimenkoira tervueren Mustantuiskun Riviera om. Kuokka Vappu, Virolahti
partacollie Bristregal Easy Regal om. Janger Nina, Järvenpää
pumi Napos Venasszony om. Mattila Eeva, Kyyjärvi
pyreneittenpaimenkoira pitkäkarvainen Tottakai Hepsankeikka om. Sandberg Jaana, Kotka
shiba Mara-Shima Unayama om. Laakso Raija ja Kantell Tomi, Otalampi
slovakiancuvac Kalliovaaran Betty Boo om. Aarnikoivu Raija ja Tuulikki, Järvelä
suomenlapinkoira Himmelriks Herkkutassu om. Korjus Tellervo, Hamina
vehnäterrieri Wheatstone Chess om. Bergbom Karin, Espoo
welsh corgi cardigan Imago's Bossanova om. Laukkarinen Tiina, Kotka

 

 

LAUANTAIN ROTUNSA PARHAAT PENNUT

basenji Furahan Elewa Nadra om. Ekholm Annika ja Salomäki Päivi, Lahti
brasilianterrieri Sooraba Faakhir om. Valkonen Cristina ja Ari, Porvoo
briardi Boondock's In Need Indeed om. Järvinen Henna c/o Pellas, Orivesi
ceskoslovensky vlcak Elys Spod Dumbiera om. Suokallio Satu, Klamila
jackrussellinterrieri Kinapak Noo Uluru om. Kastari Helena ja Espo Katri, Klamila
parsonrussellinterrieri Pardonna's Athene om. Huotari Sari, Vantaa
saarlos wolfhond Wolfsirius Midnight Wolf om. Heikkinen Janica ja Turkkila Susanna, Lahti
staffordshirenbullterrieri Staff Homsantuun Scarlet Witch om. Järvinen Pirjo ja Flink Merja, Kuopio
suomenajokoira Hatlan Sira om. Mäkinen Jukka, Kotka
valkoinen länsiylämaanterrieri White Villan Precious Baby om. Jaakkola Minna, Heinlahti
valkoinenpaimenkoira Adina om. Suomi Pälvi, Salo-Miehikkälä
welsh corgi cardigan Gestlands Untold Unity om. Hämäläinen Mette ja Hirsikangas Heli, Saukkola
welsh corgi pembroke Haywire's Line Of Faith om. Ahlbom Else, Heinola

 

 

SUNNUNTAIN KASVATTAJAT tuomari: Anthony Kelly, Irlanti
1. newfoundlandinkoira kennel Wave Seeker's om. Lius Outi, Haarajoki
2. bichon havanais kennel Jatakabi's om. Jaatinen Taina, Iso-Äiniö
3. cockerspanieli kennel Benchmark om. Korpi Mariann ja Anett, Kellokoski
4. espanjanvesikoira kennel Zorrazo om. Fredrikson Marika, Nummela

 

bichon frise kennel Sugerin om. Karhu Sanna, Anjalankoski

chihuahua lyhytkarvainen kennel Misty Meadow's om. Lehtinen-Cochetti Tuula c/o Lehtinen Ulla, Helsinki
englanninbulldoggi kennel Möwens om. Reimari Tanja ja Harri, Myllyoja
englanninspringerspanieli kennel Ocean Pitfal om. Lindholm Suvi, Kotka
irlanninsetteri punainen kennel Clever Sett om. Lahtinen Sari, Kuusankoski
labradorinnoutaja kennel Tawastway's om. Hoffren Päivi, Lahti
leonberginkoira kennel Maxigor om. Snellman Monika, Heinlahti
portugalinvesikoira kennel Tajmadoran om. Suomela Eija c/o Holopainen Sisko, Valkeakoski
pyreneittenkoira kennel Chenespace om. Tammiala-Salonen Tuulikki, Huhmari
sileäkarvainen noutaja kennel Pikestar's om. Oinonen Pirkko, Kimonkylä
tiibetinspanieli kennel Revonhännän om. Suominen Sirpa, Nokia

 

 

SUNNUNTAIN VETERAANIT tuomari: Frank Kane, Iso-Britannia
1. bullmastiffi Bullcastle's Lady Jane om. Jaatinen Saija ja Syvelä Kari, Kotka
2. kääpiösnautseri musta Kelly's Yessie Yames om. Wardach Marek ja Saarenpää Merja, Huhdasjärvi
3. cockerspanieli Benchmark Oliver Twist om. Korpi Mariann ja Anett, Kellokoski
4. tiibetinspanieli Lecibsin Sylvester om. Tattari Lahja, Kyröskoski

amerikancockerspanieli Marvellous Miss Am'Erica om. Koskela Merja ja Valkeeniemi Marja, Tampere
bichon havanais Aleksandrian Midnight Sun om. Eerola Riikka, Kotka
bokseri Winuwuk Highland Man om. Luther Anna ja Dan, Kirkkonummi
cavalier kingcharlesinspanieli Oak's Edward om. Norrvik Leeni, Turku
chihuahua lyhytkarvainen Christalyx E-Type om. Karhinen Caroline, Hamina
chihuahua pitkäkarvainen Christalyx Louisiana om. Salmi Katri, Tuulos
coton de tulear Minipeikon Iron Kulkuri om. Santala Teija, Malmgård
kultainennoutaja Häämörin Usvatuuli om. Räty Anneli, Heinlahti
labradorinnoutaja Kamitan Blue Nun om. Peräkylä Sini, Ruotsinpyhtää
mopsi Kastanjan Lavender Lori om. Rantanen Tuula ja Sini, Espoo
ranskanbulldoggi Lucky Touch's Lovely Girl om. Liinpää Merja ja Harri, Kotka
tiibetinmastiffi Dream Chaser's Black Rudolf om. Seppänen Viena, Rusutjärvi
tiibetinterrieri La-Fon Brilliant Pearl om. Sankelo Petra ja Huusko Kari, Rajamäki

 

 

SUNNUNTAIN ROTUNSA PARHAAT PENNUT
amerikancockerspanieli Goloworez Short Time Lover om. Nikkanen Sari ja Björkroth Nina, Kerava
appenzellinpaimenkoira Eijatuun Nekkar om. Leinonen Soili, Kotka
bichon frisé Robinellin Jydi Tuskeluske om. Koivistolainen Riitta, Imatra
bichon havanais Jatakabi's Miss Kiss FI om. Jaatinen Taina ja Lauronen Miia, Iso-Äiniö
bokseri Playbox's Mystery om. Puhakka Krista, Heinlahti
cavalier kingcharlesinspanieli Eliitin Ebony Charlotte om. Wallenius Marja, Hämeenlinna
chihuahua lyhytkarvainen De Gozétte Tischa om. Milvi Linda ja Karlsson Johanna, Nuppulinna
chihuahua pitkäkarvainen Christalyx Nightwish om. Salmi Katri, Tuulos
cockerspanieli Benjamin Z Vejminku om. Anne ja Tiiu Mattila, Tuusula
coton de tulear Whiteheart Lane Karate Kid om. Santala Teija ja Fronden Henry, Malmgård
dobermanni Park Hill's C'mon Chevrolet om. Koskinen Marika, Turenki
griffon belge Blackdiamond om. Eilat Har-Hermon-Qvintus, Hamina
griffon bruxellois Huvikummun Red Dreams om. Koskelin Eija, Nurmijärvi
karkeakarvainen kaniinimäyräkoira Tsertus Ladybird om. Khatskorskaya S, Pietari, Venäjä
kiinanharjakoira Hebblas Biscuit om. Hotti Mari ja Ensala Tuula, Lappeenranta
kääpiöpinseri Greatman's Olé-Olé om. Ikonen Mervi ja Heidi, Kerkkoo
kääpiösnautseri musta Greedy Rascal's Abnaki om. Mård Minna, Helsinki
kääpiövillakoira h & a Apprezzato's Silver Patrizio om. Lammi Tiia ja Olkkonen Tatu, Savitaipale
kääpiövillakoira m & r & v Canmoy All About Love om. Salminen Mirja ja Taulos Tiina, Pirkkala
mastiffi Bewille's Blowhard Jack om. Lindström Tuula ja Jari, Kymi
mopsi Julia Kellijs Vigdors om. Kallinen Mikael, Ruovesi
newfoundlandinkoira Karhukumpu Beauville om. Iivonen Anne, Karkkila
papillon Rinti-Rinkelin Pikku Myy om. Rask Jaana, Porvoo
petit brabancon Nineth Iiris-Lilja om. Viljamaa Raila, Mertie
phalène Happinessin Harry om. Okkonen Mia, Kotka
shih tzu Besamano's Linseed Lullaby om. Taipale Mari ja Kuikka Aila, Kouvola
tanskandoggi keltainen ja tiikerijuovainen Finlandia's Leif Glade om. Pietarinen Niina ja Kunttu Minna ja Topi, Ristiina
tanskandoggi musta ja harlekiini Billy Jean Quincy Etc om. Holopainen Tanja ja Porra Milja, Rusko
tanskandoggi sininen Genedda Communis Sensus om. Rindell Riikka ja Holkeri Jani, Livonsaari
tiibetinspanieli Evar Bohemia Maestro om. Ojala Marja-Liisa, Littoinen
walesinspringerspanieli Dirlian Sweet Surprise om. Tiihonen Jarno, Kotka

 

 

JUNIOR HANDLER LAUANTAINA
tuomari: Heidi Streng
10 - 13 -vuotiaat
1  Hiekkamies Janette                     Espoo             whippet
2  Fredriksson Hilde-Marie               Helsinki          kleinspitz
3  Virtanen Anni                              Kuukanniemi   whippet
4  Kangas Joy                                 Vantaa            afgaaninvinttikoira
5  Tossavainen Tarleena                   Taavetti           suomenlapinkoira
14 - 17 -vuotiaat
1  Virtanen Tiia                                Tuusula           kääpiövllakoira
2  Puttonen Mai                              Riihimäki         silkkiterrieri
3  Mäkelä Aino                                Suinula           whippet
4  Lemmetti Hanna                          Tuusula           cairnterrieri
5  Kaurala Minna                             Kotka             amerikancockerspanieli
PÄIVÄN PARAS Hiekkamies Janette

JUNIOR HANDLER SUNNUNTAINA
tuomari Carina Kitti

SIJOITUKSET                                                    
10 - 13 -vuotiaat                                                 
1  Hiekkamies Janette                     Espoo            keskikokoinen villakoira
2  Kahri Katariina                            Nummela        espanjanvesikoira
3  Tossavainen Tarleena                   Taavetti          suomenlapinkoira
4  Ruuskanen Elisa                         Kotka             suomenlapinkoira
5  Fredriksson Hilde-Marie               Helsinki          cairnterrieri

14 - 17 -vuotiaat                                                 
1  Kyssä Annika                             Eura               cairnterrieri
2  Puttonen Mai                              Riihimäki        silkkiterrieri
3  Veikkolainen Tinja                       Järvenpää       kk mäyräkoira
4  Mielonen Anni                             Kuusankoski   bichon frise
5  Kaurala Minna                             Kotka             amerikancockerspanieli
PÄIVÄN PARAS Kyssä Annika

 

bottom