Kotkan Ruusu 2007

KOTKAN RUUSU 2007

 

BEST IN SHOW tuomari: Vincent O’Brien
1. samojedinkoira Ikiliikkujan Eddie of Voyage om. Lehtinen Elise ja Rainer, Lahela
2. portugalinvesikoira Leve Leve do Monte do Catula om. Suomela Eija, Kotka
3. irlanninsetteri punainen Dervish Gandalf om. Simula Riitta, Porvoo
4. basset hound Hopeless Just Sexy Sadie om. Turkia Taija, Lohja

 

FCI 1 tuomari: Petru Muntean, Romania
1. partacollie Firstprizebears Colorado om. Johnsson Ann-Christine, Kokkola
2. welsh corgi pembroke Dygae Wild Night om. Ahlbom Else ja Wahlroos Haija, Vierumäki
3. shetlanninlammaskoira Golden Rose Play With Fire om. Axi Marita ja Kalvia Siw, Sipoo
4. collie lyhytkarvainen Dandinas Hot Chick om. Lod Riitta ja Suvi, Vantaa

 

FCI 2 tuomari: Leni Finne
1. mustaterrieri Nachalnik om. Karjalainen Riikka, Ristiina
2. tanskandoggi keltainen ja tiikerijuovainen Diplomatic's Val Kilmer om. Salmi-Aalto Teija, Järvenpää
3. leonberginkoira Kinglords Mr Magnus om. Aro Mikko c/o Laine-Aro Marita ja Aro Seppo, Tampere
4. bokseri Leedalein Kavalier om. Heikkonen Laila, Hamina

 

FCI 3 tuomari: Maudie Burke, Irlanti
1. kerrynterrieri Slievemish Legendary Duke om. Paukku Tiina, Imatra
2. valkoinen länsiylämaanterrieri Starring Slickepott om. Lotzniker Lorena ja Lehtonen Vesa, Otalampi
3. walesinterrieri High Voltages Vintage Class om. Kelloniemi Katja ja Heini ja Teitto Anne, Helsinki
4. borderterrieri Junipermoor's Electric Blue om. Söderberg Kirsi, Helsinki

 

FCI 4 tuomari: Göran Bodegård, Ruotsi
1. karkeakarvainen kääpiömäyräkoira Freckle-Face Massimiliano om. Vuorio Tiina ja Ultamo Jani, Espoo
2. karkeakarvainen mäyräkoira Minelan Balsami om. Peippola Pirkko, Valko
3. lyhytkarvainen mäyräkoira Hiekkalinnan Montoya om. Hiekkamies Sari ja Janette, Espoo
4. karkeakarvainen kaniinimäyräkoira Tsertus Ladybird om. Kharkovskaya Svetlana c/o Ultamo, Espoo

 

FCI 5 tuomari: Paula Rekiranta
1. samojedinkoira Ikiliikkujan Eddie of Voyage om. Lehtinen Elise ja Rainer, Lahela
2. alaskanmalamuutti Garcon DDalit om. Koivisto Kaisa-Mari, Vantaa
3. länsigöötanmaanpystykorva Fennican Geeba Gerbera om. Hotanen Kirsi, Espoo
4. pomeranian Tirhan Foo Fighter om. Myyryläinen Miia ja Jani, Hyvinkää

 

FCI 6 tuomari: Joao Vieira Lisboa, Portugali
1. basset hound Hopeless Just Sexy Sadie om. Turkia Taija, Lohja
2. suomenajokoira Kyrönperän Tähti om. Rajala Juhani ja Pietikäinen Pauli, Orimattila
3. beagle Trewelyn Graziella om. Hynninen Elisabet ja Marko, Ruotsi
4. dalmatiankoira Little Village's Jolly Joker om. Julkunen Marketta ja Jaakko, Temmes

 

FCI 7 tuomari: Ned Burke, Irlanti
1. irlanninsetteri punainen Dervish Gandalf om. Simula Riitta, Porvoo
2. saksanseisoja karkeakarvainen Murhianmäen Onni om. Leinonen Eija ja Timperi Juha, Hoikankylä
3. gordoninsetteri Tri-Sett Lessons Learned om. Lappalainen Kari, Miettinen Tarja ja Gatchell Karen, Mikkeli
4. bracco italiano Heinäaron Cara di Mamma om. Kuusisto Teija, Urjalankylä

 

FCI 8 tuomari: Kirsti Louhi
1. portugalinvesikoira Leve Leve do Monte do Catula om. Suomela Eija, Kotka
2. cockerspanieli Corrallet Indian Savage om. Kauhanen Nina, Sauvo
3. irlanninvesispanieli Catanka Free Kick om. Valkonen Paula, Hatsola
4. labradorinnoutaja Follies Mon Oncle om. Kaitila Helena ja Anna-Liisa, Box, Sipoo

 

FCI 9 tuomari: Marta Heine, Saksa
1. isovillakoira m & r & v Martina's La Poderosa om. Rilanko Tiina ja Markku JA Nyman Molli, Uusikylä
2. papillon Gleniren Premier League Sunshoo om. Toivanen Vesa ja Abeloos-Devos Lisa ja Roonsens Jan, Nukari
3. tiibetinspanieli Braeduke Spyanki om. Marjomaa Pertti ja Seppänen Jouni, Kirkkonummi
4. mopsi Viivi om. Heikkilä Jouni, Kotka

 

FCI 10 tuomari: Javier Sanchez, Espanja
1. saluki Aziz Xanom om. Jalkanen Stina, Hankasalmi
2. englanninvinttikoira Jet's Pie In The Sky om. Heinonen Seija, Valkeakoski
3. skotlanninhirvikoira Essentianan Power Sting om. Räsänen Aino, Lehtoi
4. whippet Softouch Peppar Peppar om. Dubiel Wanda, Vantaa

 

LAUANTAIN VETERAANIT tuomari: Stelios Makaritis
1. afgaaninvinttikoira Scaramis Hot Gossip om. Airas Ami ja Liisa, Box
2. karkeakarvainen kääpiömäyräkoira Freckle-Face Massimiliano om. Vuorio Tiina ja Ultamo Jani, Espoo
3. saluki Aziz Mavaddat om. Mäkelä Susanna, Lammi
4. tiibetinspanieli Olazza Shalimari om. Perttola Maija, Orimattila

 

LAUANTAIN KASVATTAJARYHMÄT tuomari: Hans Lehtinen
1. portugalinvesikoira kennel Tajmadoran om. Suomela Eija, Kotka
2. afgaaninvinttikoira kennel Neliapilan om. Kettunen Arja ja Vihma Maija, Vantaa
3. löwchen kennel Chic Choix om. Kares Juha, Ojakkala
4. tanskandoggi keltainen ja tiikerijuovainen kennel Alder Glade's om. Kunttu Minna ja Topi, Ristiina

 

SUNNUNTAIN VETERAANIT tuomari: Stelios Makaritis, Kreikka
1. länsigöötanmaanpystykorva Fennican Geeba Gerbera om. Hotanen Kirsi, Espoo
2. kleinspitz muut värit Orion Continental Lady om. Ruotsalainen Esa ja Laura, Lammi
3. suomenlapinkoira Lumiturpa Simsalabim om. Löytty Katja, Somero
4. samojedinkoira Ikiliikkujan Ashley om. Lehtinen Elise ja Rainer, Lahela

 

SUNNUNTAIN KASVATTAJARYHMÄT tuomari: Javier Sanchez, Espanja
1. skyenterrieri kennel Finnsky om. Dahlbom Thea ja Rolf, Vantaa
2. australianterrieri kennel Bluepepper's om. Ahola Marjo, Sotkamo
3. collie lyhytkarvainen kennel Timonan om. Tikkanen Tuula, Pekola
4. basenji kennel Sternhimmels om. Pukkila Anneli, Helsinki

 

JUNIOR HANDLER LAUANTAI
10-13-vuotiaat
1                        Fredriksson Hilde-Marie, Helsinki pomeranian
2                        Myyryläinen Emilia, Hyvinkää samojedinkoira
3                        Sarasvuo Ronja, Kauniainen espanjanvesikoira
4                        Palm Aliisa, Kouvola affenpinseri
5                        Tossavainen Tarleena, Taavetti suomenlapinkoira

14-17-vuotiaat
1                        Hiekkamies Janette, Espoo lhasa apso
2                        Jykylä Johanna, Jyväskylä kääpiövillakoira
3                        Nyberg Tiia, Raisio snautseri
4                        Lemmetti Hanna, Tuusula cairnterrieri
5                        Kivekäs Nea, Helsinki bichon frise

PM                     Palm Maijastiina          Kouvola
PÄIVÄN PARAS Janette Hiekkamies     Espoo

 

JUNIOR HANDLER SUNNUNTAI
10-13-vuotiaat   
1              Väärämäki Suvi, Vantaa whippet
2              Heino Jonna, Luvia shih tzu
3              Tossavainen Tarleena, Taavetti lapinkoira
4              Lotila Johanna, Villähde kääpiövillakoira
5              Isaksson Ida, Elimäki cirneco dell'etna

14-17-vuotiaat   
1              Eskola Oona, Lahti faaraokoira
2              Jykylä Johanna, Jyväskylä kääpiövillakoira
3              Huttunen Noora, Kajaani silkkiterrieri
4              Puttonen Mai, Vantaa silkkiterrieri
5              Lampén Ninni, Littoinen portugalinvesikoira

PÄIVÄN PARAS Oona Eskola, Lahti

 

 

 


Webdesign Leppisnayttelyt