Kuopio 2005

off Etusivu

off Tuomarit

off Ilmoittauminen

off Aikataulut

on Tulokset

off Tiedustelut

Tulokset

Best in Show tuomari Paolo Dondina, Italia

1. suursnautseri musta Stablemaster's Northern Hope om. Fabergé Frances ja Jan, Vihti

2. walesinterrieri High Voltages Red Indian om. Kelloniemi Katja ja Heini, Oulu

3. saksanpaimenkoira Von Mein Heim Calvin om. Poikonen Hanne, Pörsänmäki

4. bichon frisé Jarismar Sunshine om. Heinonen Pirjo, Joensuu

 

FCI 1 tuomari: John Muldoon, Irlanti

1. saksanpaimenkoira Von Mein Heim Calvin om. Poikonen Hanne, Pörsänmäki

2. shetlanninlammaskoira Minitiimin One Man Show om. Heikkinen Miina, Nakertaja

3. welsh corgi cardigan Rasputin Rozpustnik Gaucho om. Ojala Anneli, Lapinkylä

4. partacollie Classical Image of Balimor om. Korpijaakko Johanna, Espoo

 

beauceron Punasukan Napoleon om. Kaikkonen Paula ja Heikkinen Vesa, Iisalmi

belgianpaimenkoira groenendael Une de  d'Artamas om. Kyntäjä Katri ja Miettinen Miia, Siilinjärvi

belgianpaimenkoira malinois No-How Be My BzD-Boy om. Oksman Tiina, Kuopio

belgianpaimenkoira tervueren Hukka-Ahon Erepush om. Tinakari Ritva, Pieksämäki

bergamasco Medo dei Lupercali om. Iisakka Kalevi, Kemi

bordercollie Starsky Ökyveikko om. Burman-Hallikainen Birgitta, Lievestuore

bouvier Mörrimöykyn Usva Armas om. Happonen Henna, Kuopio

briardi Zhamanen Pas de Deux om. Rautio Riitta, Tampere

collie lyhytkarvainen Sandcastle's Oliwer Stone om. Manne Nonna, Vesanka

collie pitkäkarvainen Kangasvuokon Arlanda om. Manninen Helvi, Piia, Minna ja Mirja, Hankasalmi as

hollanninpaimenkoira, lyhytkarvainen Dark'Un's Heerlijk-Blij om. Korhonen Paula, Helsinki

hollanninpaimenkoira, pitkäkarvainen Saralpian Asterix om. Tiilikainen Pia, Syvänniemi

katalonianpaimenkoira Hugo de Valdegoscan om. Pietiläinen Mari, Kuopio

kuvasz Magicnights Duet Of Love om. Hyvärinen Eeva, Suonenjoki

owczarek podhalanski Kalliovaaran Gabriela Tatra om. Partanen Heli ja Aure, Kuopio

polski owczarek nizinny Xsarna van Het Goralenhof om. Savolainen Mervi, Kuopio

pumi Ylenmäen Exu om. Mannberg Matti ja Lotta, Vuorela

pyreneittenpaimenkoira lyhytkarvainen Vaillant de la vie Pastorale om. Tapaninaho Sanna, Oulu

schapendoes Nalle-Haukun Kaunotar om. Huusko Sanna, Vuokatti

schipperke Indyoran Jippo om. Saarela Kirsi, Siilinjärvi

slovakiancuvac Kalliovaaran Kirma Princova om. Brunell Tiina, Kuopio

valkoinenpaimenkoira Cheri vom Grafensprung om. Utriainen Aino ja Kinnunen Mika, Rova

vanhaenglanninlammaskoira Grey Coats I Iron Handsome om. Lairi Riitta ja Kuitikka Marko, Lappeenranta

welsh corgi pembroke Dygae Travellers Tale om. Ahlbom Else ja Baillie Diane, Heinola

 

FCI 2 tuomari: Bo Skalin, Ruotsi

1. suursnautseri musta Stablemaster's Northern Hope om. Fabergé Frances ja Jan, Vihti

2. tanskandoggi keltainen ja tiikerijuovainen Lyonhearts St. Nicholas om. Iivonen Sirpa, Tyrnävä

3. kaukasianpaimenkoira Tuliturkin Zytka om. Pappinen Pentti, Liperi

4. englanninbulldoggi Buliwari Bullet-Boy om. Anttila Päivi, Jäppilä

 

affenpinseri Davydovin Kc Black Cindy om. Hokkanen Seija ja Ylätalo Sirpa, Kouvola

bernhardinkoira pitkäkarvainen Hömppäpepun Jr's Eveningstar om. Nykänen Helvi ja Mustonen Kimmo, Kuopio

berninpaimenkoira Atelier's Drosselbart om. Kortelainen Eeva-Liisa, Ristiina

bokseri Boks-Snas Guzmania om. Mattila Anu, Nakertaja

broholminkoira Fricka om. Harmoinen Pirjo, Kalvitsa

bullmastiffi Bullbugbear's Metku-Metri om. Keränen Heidi, Pyhäsalmi

dobermanni Ri Palladium Gladiator om. Mikkonen Tiina, Lempyy

dogo argentino Zorro de Angelo Demonio om. Hartikainen Kirsi, Lapinlahti

estrelanvuoristokoira pitkäkarvainen Louvados Inspiration om. Karppinen Miia, Riistavesi

hovawart Gierrat Ande-Sigga om. Poikolainen Hanna, Lievestuore

kääpiöpinseri Baron Wolf Royal Design om. Vepsäläinen Petra, Imatra

kääpiösnautseri musta Peacemaker's Black Kitty-Cat om. Jussila Eija-Maaria ja Björklid N., Tuusula

kääpiösnautseri musta-hopea Badyan von Brandeys om. Tevana Eija ja Kaasinen Minna, Joensuu

kääpiösnautseri pippuri-suola Mihan Mini-Natalie om. Oikarinen Anne ja Meriläinen Kari, Kajaani

kääpiösnautseri valkoinen Kuuraparran X-Files om. Moilanen Helena, Rovaniemi

landseer Excalibur Für Tiarnian von Moyland om. Mikkanen Suvi ja Sami, Säviäntaipale

leonberginkoira Irtokarvan Ducky om. Kallberg Veli-Pekka, Espoo

newfoundlandinkoira Mustajan Joanna om. Kuusela Anna-Liisa ja Sallavo Minna, Syvänniemi

pinseri Ceriinan Flavio om. Kiuru Kirsi, Varkaus

pyreneittenkoira Fortzato Bruno om. Vääräniemi Ulla, Muhos

pyreneittenmastiffi Taran Maskin Depeche om. Matila Samppa, Sumiainen

rottweiler Naita de Brithor om. Laitinen Katja ja Heiskanen Tanja, Varkaus

shar pei Fallexen Agata om. Blom Minna, Eno

snautseri musta Lord of The Rings Grand Calvera om. Kontu M.C. ja Sorjonen Sanna, Kulho

snautseri pippuri-suola Pfeffer Radetzky om. Lehtola Matti, Kajaani

tanskandoggi musta ja harlekiini Hexenmeister Ares om. Valkonen Mervi ja Komulainen Jani, Pajujärvi

tanskandoggi sininen Bonel Onella om. Boman Minna ja Jouni, Suonenjoki

 

FCI 3 tuomari: Harry Tast

1. walesinterrieri High Voltages Red Indian om. Kelloniemi Katja ja Heini, Oulu

2. dandiedinmontinterrieri Rowanberry Rocket om. Malinen Sanna ja Talvitie Nunnu, Kajaani

3. manchesterinterrieri Hilmanter's Indira om. Hiltunen Pinja ja Laitinen Sari, Kajaani

4. valkoinen länsiylämaanterrieri White Villan Burning Beauty om. Heino Minna ja Jaakkola Minna, Heinlahti

 

airedalenterrieri Big Lady's Key of Joy om. Hermunen Jussi, Järvenpää

australianterrieri Bluepepper's Smile om. Pietikäinen Maritsa, Ahola Marjo ja Saarinen Päivi, Ristijärvi

bedlingtoninterrieri Meripihkan One More Time om. Remes Siru ja Mikko, Kuopio

borderterrieri Tirtär Flaming Fang om. Virta Hannele, Helsinki

brasilianterrieri Jyvämäen Leyla om. Korpinen Pirjo-Riitta ja Voutilainen Pia, Ahonkylä

bullterrieri Sagacious Country Willy om. Halonen Mira, Karttula

cairnterrieri Janettan Alexander om. Räsänen Katja, Jyskä

englanninkääpiöterrieri Boimans Summer Starshine om. Tomperi Katja, Haukipudas

irlanninterrieri Karamell-IN Refailte om. Kuuliala Jenni ja Laaksonen Jani, Tampere

jackrussellinterrieri Beaming Basso of Jack's Paradise om. Naumanen Tiina, Siilinjärvi

kerrynterrieri Slievemish Legendary Duke om. Paukku Tiina, Imatra

kettuterrieri sileäkarvainen Wolfheart No Spots om. Tannermäki Satu, Mikkeli

lakelandinterrieri Inx Aya om. Mustonen Inkku ja Koistinen Tanja, Oulu

norwichinterrieri Ru'Cairn's Love Muffin om. Teir Raija, Kuopio

parsonrussellinterrieri Jackville Basti om. Kangas Heli, Nivala

saksanmetsästysterrieri Vehmaan Kira om. Larinen Reijo, Hietanen

silkkiterrieri Blue Cavallon C'est La Vie om. Luostarinen Mira, Helsinki

skotlanninterrieri Blue Moonlight Haney Moon om. Nevalainen Seija, Imatra

skyenterrieri ClanDonan Rob Roy MacGregor om. Kiho Sanna ja Michelsson Mia, Muurame

staffordshirenbullterrieri Lucky Moon's Better Better Bes om. Hiltunen Ismo c/o Räsänen Marika, Helsinki

vehnäterrieri Greentree Run for the Roses om. Voutilainen Sari ja Bergbom Karin, Toivala

 

FCI 4 tuomari: Catharina Linde- Forsberg, Ruotsi

1. karkeakarvainen mäyräkoira Freckle-Face Zander om. Koivula Jari-Pekka ja Seija, Ulvila

2. pitkäkarvainen mäyräkoira Sagotax Arthur om. Foudilainen Lea ja Kari, Oulunsalo

3. karkeakarvainen kääpiömäyräkoira Lowleg Sex Pistol om. Naarala Jenni ja Jonne, Kuopio

4. lyhytkarvainen kääpiömäyräkoira Te-Biit’s Metrilenkki om. Suomaa Tiina, Kuopio

 

lyhytkarvainen mäyräkoira Fantagiro vom Nord Wind om. Pitkänen Jaana, Juankoski

pitkäkarvainen kääpiömäyräkoira Miniatyr Zidy om. Järvenpää Leena, Maksniemi

 

FCI 5 tuomari: Rainer Vuorinen

1. portugalinpodengo karkeakarv. pieni Faidros Honesto om. Hynynen Tuija ja Petri, Iisalmi

2. alaskanmalamuutti Sua-Unit Mingo om. Korhonen Anne ja Mikkonen Jouko, Hernejärvi

3. lapinporokoira Lecibsin Duetto om. Immonen Eero c/o Hiltunen Pinja, Kajaani

4. siperianhusky Sleigh Ride's Destiny's Child om. Holopainen Kirsi, Västinniemi

 

akita Kaakkomäen Chuujitsu om. Logeais Sabrina, Lentiira

basenji Wordsworth My Gossip om. Hyvärinen Eeva ja Räsänen Sari, Suonenjoki

buhund Kimura's Dina om. Matoniemi Tuija ja Nurmenrinta Jari, Jakkula

chow chow Bei-Wei Erzi Laoda om. Pöntinen Keijo, Naarajärvi

eurasier Tuulisenrannan Salama Sakke om. Mehtonen Jenni, Iisalmi

harmaa norjanhirvikoira Novikan Romi om. Soininen Pekka, Varkaus

islanninlammaskoira Tunturiketun Rimma Katladtr om. Lumiluoto Riitta, Kerimäki

itäsiperianlaika Kotasavun Jena om. Koponen Mauri, Luikonlahti

japaninpystykorva Accel of God Mount JP om. Tiainen Merja ja Koistinen Juuso, Louhi

jämtlanninpystykorva Pimu om. Anttonen Hannu, Puolanka

karjalankarhukoira Karjunevan Kajo om. Haataja Kalle, Kiuruvesi

keeshond Giltsun Bronco om. Hälli Outi, Hämeenlinna

kleinspitz muut värit Seitakeron Gaveri om. Rautiainen Taru, Tikkala

kleinspitz ruskea ja musta Minimoon's Abendstern om. Raudaskoski Riitta, Haapavesi

kleinspitz valkoinen Lumitähti Säihke om. Raudaskoski Riitta, Haapavesi

lunnikoira Bulund's Tiril-Tussi om. Aunli Anita, Moss Norge

länsigöötanmaanpystykorva Adavalls Afrodite om. Seppälä Eija, Perälä

länsisiperianlaika Sushin Vanja om. Poikonen Jouni, Pörsänmäki

meksikonkarvatonkoira iso Blue Crest's Millenium Tizoc om. Hämäläinen Aula, Suolahti

mittelspitz muut värit Damirazin Cherokee om. Tuominen Eija, Hämeenlinna

mittelspitz ruskea ja musta Ticapon Alert Lehnsherr om. Holopainen Sari, Vantaa

pomeranian Yllinkyllin Ilopilleri om. Nalli Marika, Suonenjoki

portugalinpodengo lyhytkarv. pieni Tähtitaivaan Saana om. Katainen Kari ja Andronoff Heidi, Siilinjärvi

samojedinkoira Ikiliikkujan Elvin of Voyage om. Remesaho Pekka ja Kaija, Toholampi

suomenlapinkoira Koivu om. Liuska Maarit ja Helena, Pyhäntä

suomenpystykorva Kirsun Ritu om. Rissanen Jarmo, Lieksa

valkoinen ruotsinhirvikoira Roope om. Räsänen Jukka, Käärmelahti

venäläis-eurooppalainen laika Mishka om. Nykänen Heimo, Kuopio

volpino italiano Käpylä Lucia om. Kemppainen Simo, Leppävirta

 

FCI 6 tuomari: Rainer Vuorinen

1. beagle Sendarin Penelope om. Loponen, Mustonen, Vitikainen, Ruuhijärvi

2. suomenajokoira Kuttatörmän Saku om. Heiskala Hannes, Kankaanpää

3. rhodesiankoira Ikimba Shadyridge Okoa om. Gellin M. ja Ekengren U-B. c/o Miettinen T., Vääksy

4. dalmatiankoira Ottopojan Wienervalssi om. Aronen Anne ja Guseff Virpi, Hollola

 

basset fauve de bretagne Beacock X-Orcist om. Kumpulainen Anneli ja Pietikäinen Sanna, Pajujärvi

basset hound Woodhead Inspiration om. Romppanen Erja, Kuivasmäki

dreeveri Härkilas Nick 2 om. Turakainen Hannele ja Terho, Nuutilanmäki

englantilais-venäläinen ajokoira Hardwood's Deina om. Ikäheimo Mia, Jauhiainen Miika ja Paananen Kari, Keitele

grand basset griffon vendeen Minskuhoff's Grand Egeria om. Hyvärinen Päivi, Mikkeli

petit basset griffon vendeen Greedy's Gilmore om. Paunonen Anu ja Kauppinen Olli, Varkaus

venäjänajokoira Usvavaaran Avec om. Saastamoinen Tatu, Syvänniemi

 

FCI 7 tuomari: Eeva Anttinen

1. punainen irlanninsetteri Chic Choix Kingston om. Syynimaa Kirsi ja Aunala Kari, Tikkakoski

2. englanninsetteri Riekonhovin Charming Carmen om. Korhonen Tuula, Kuikka

3. bretoni Pablo Du Sulon om. Seppänen Aulis, Siilinjärvi

4. bracco italiano Heinäaron Tollo Bianco om. Puoliväli Eija, Vaajakoski

 

gordoninsetteri Showpoint Black Magic Woman om. Piippo Kati, Kiuruvesi

korthalsingriffoni Wet Acres Gold Standard om. Carpelan Christina, Ryttylä

lyhytkarvainen saksanseisoja Pitkäsaaren Essi om. Hyvönen Aki ja Savolainen Eija, Kurkimäki

pieni münsterinseisoja Cakom Filippa om. Kumpulainen Anneli, Pajujärvi

pointteri Golden Jump Point To Nicole om. Lumpov Anita, Loviisa

spinone Klippens Bernard om. Haatanen Mari, Kaavi

 

FCI 8 tuomari: Leila Kärkäs

1. kultainennoutaja Yellow Waterlily North Star om. Hämäläinen Heli, Suontee

2. sileäkarvainen noutaja Flareway Special Delight om. Leppänen Susanna, Siilinjärvi

3. kooikerhondje Bellisima om. Rajala-Huusko Tiina, Jormua

4. espanjanvesikoira Veskarin Perro Barbier om. Haapalainen Sirkku, Nakertaja

 

amerikancockerspanieli Tribute Hymne L'amour om. Hyvärinen Kirsi, Oulu

cockerspanieli Cockhill Valiant Prince om. Leinonen Jorma, Syvänniemi

englanninspringerspanieli New Design's How About Me om. Kuusijärvi Janika ja Määttälä Marjaana, Rovaniemi

labradorinnoutaja Tawastway's Sunshine om. Holländer Milja, Korpilahti

lagotto romagnolo Foogel Giottino om. Neuvonen Toini, Kuopio

portugalinvesikoira Tajmadoran Gisela om. Kaikkonen Nina ja Holopainen Jukka, Juuka

  walesinspringerspanieli Standard-Bearer Gladiator om. Karppinen Mika, Kuopio

 

FCI 9 tuomari: Liliane de Ridder-Ongehana

1. bichon frisé Jarismar Sunshine om. Heinonen Pirjo, Joensuu

2. papillon Sinceres Pepite D'Or om. Laine Anita, Paltamo

3. keskikokoinen villakoira m & r & v Canmoy's Society Gal om. Lampela Marjo, Kuopio

4. kiinanharjakoira Mirbon's Lancelot om. Säily Mirja-Leena, Saloinen

 

bichon havanais Happyhero om. Järvelä Tuula, Oulu

bolognese Sasis Hip-Hop om. Turunen Heikki, Parantala

bostoninterrieri Face Silver Sterling om. Ahola Anu, Orimattila

cavalier kingcharlesinspanieli Anncourt Country Rose om. Angelin Meri-Tuuli, Suonenjoki

chihuahua lyhytkarvainen Murmur Bertie Wooster om. Kumento Pinja, Oulunsalo

chihuahua pitkäkarvainen Wee Fellow's Divette om. Jakola Nina, Koivisto

coton de tulear Cartoonland's Rantanplan om. Pekkarinen Tanja, Tornio

griffon belge Mustan Ruhtinattaren Black Magic om. Teija Puustinen, Kuusankoski

griffon bruxellois Beagriff Thomas om. Semi Sari, Seymour Steven ja Pieterse Lee, Niinimäki

isovillakoira m & r & v Wolfnight's Mystic Wanderer om. Heikkinen Janica ja Elisaweta, Kirkkonummi

japanese chin Tassu om. Holopainen Eija, Kuopio

kiinanpalatsikoira Monomah Ole Lukoye Magician of Dreams-Land om. Turunen Riina ja Backman Pia, Syvänniemi

kromforländer Lurvendhalis Galadriel om. Grönroos Anne, Anttola

kääpiövillakoira m & r & v Executive Thrill Me om. Kari Minna, Joensuu

lhasa apso Te-Biit's Jo-Hannah om. Myöhänen Mirka, Kuopio

löwchen Chic Choix Reine De Beaute om. Kuusikko Heli, Jokirinne

maltankoira Maldonnas My Inspiration om. Kärkkäinen Soile, Siilinjärvi

mopsi Vilway's Gaudy Go-Go Girl om. Vana Päivi, Mikkeli

petit brabancon Blue Bay's Chateau Noir om. Tannermäki Mari ja Raimo, Laukaa

phalène Tairon Nights Jewel om. Pirkkalainen Aune, Kosula

shih tzu Lovelion's Learn By Heart om. Mäkelä Nina, Vantaa

tiibetinspanieli Bellezza's Thibet om. Lehtosaari Merja ja Tatu, Pyhäsalmi

tiibetinterrieri Humbberding Deja-Vu om. Hallman Marja, Kuopio

toyvillakoira Equerry's Latest Hit om. Kärki Tuija ja Niskanen Marko, Syvänniemi

 

FCI 10 tuomari: Lotta Brun, Norja

1. englanninvinttikoira Jet's Sometimes I Get The Blues om. Peisterä Riitta, Kempele

2. italianvinttikoira Dogcastle's Unforgettable om. Lillstrang Jukka, Kurejoki

3. saluki Aziz Shayan om. Saavalainen Jonna, Helsinki

4. afgaaninvinttikoira Pices Federico om. Koivistoinen Lea ja Markku, Kangasala

 

irlanninsusikoira Tinwhistle's Forza del Destino om. Tiala Johanna ja Matikka Mauri, Vaajakoski

skotlanninhirvikoira Yassassin Queen Bitch om. Tikkanen Köpi ja Prokkola Seppo, Oulu

venäjänvinttikoira Staraja Russa Dunika om. Jetsu Maarit, Tikkakoski

whippet Nightvision Co-Attraction om. Hansen Minna ja Liikanen Nina, Tampere

 

LAUANTAI Kasvattajat tuomari: Bridget Smeeton, Uusi-Seelanti

1. papillon kennel Sinceres om. Laine Anita, Paltamo

2. collie lyhytkarvainen kennel Sandcastle’s om. Rautiainen Kirsi, Vaajakoski

3. saluki kennel Aziz om. Jalkanen Stina, Veneranta

4. bichon frisé kennel Topwhite om. Laukkanen Riitta, Outokumpu

 

belgianpaimenkoira tervueren kennel Hukka-Ahon om. Tinakari Ritva, Pieksämäki

coton de tulear kennel Longweiler om. Romppanen Erja, Kuivasmäki

irlanninsusikoira kennel Carel Wolf om. Hämäläinen Leena ja Pekka, Puntala

kiinanharjakoira kennel Old Chum's om. Konttinen Arja, Syvänniemi 71570

mopsi kennel Vilway's om. Koivisto Päivi ja Nieminen Risto, Villähde

petit basset griffon vendeen kennel Cakom om. Kumpulainen Anneli ja Matti, Pajujärvi

shetlanninlammaskoira kennel Helskon om. Ohtonen Seija ja Taru, Riistavesi

tiibetinspanieli kennel Vanessan om. Lappeteläinen Silja, Pöljä

welsh corgi cardigan kennel Big Wood's om. Flinck Johanna ja Suominen Raili, Pattijoki, Pattijoki

welsh corgi pembroke kennel Haywire's om. Ahlbom Else, Heinola

 

LAUANTAI Veteraanit tuomari: Bo Skalin, Ruotsi

1. whippet Play A While Abbot-Ale om. Heikkinen Siskoraila, Kuopio

2. collie lyhytkarvainen Sandcastle's Skinnydipping om. Niininen Mia ja Auvinen Helena, Jyväskylä

3. afgaaninvinttikoira Punapaulan Kaneli om. Kosonen Satu ja Hilkka, Äänekoski

4. chihuahua lyhytkarvainen Duppy Nightingale om. Nalli Marika, Suonenjoki

 

beauceron Punasukan Napoleon om. Kaikkonen Paula ja Heikkinen Vesa, Iisalmi

belgianpaimenkoira groenendael Black Master's Crazy Baby om. Juutinen Hanne, Vantaa

belgianpaimenkoira malinois Taikatalven Ablaze om. Juutinen Hanne, Vantaa

belgianpaimenkoira tervueren Ar'tfulfox's Benetton om. Julkunen Jukka ja Munonen Eeva, Varkaus

bergamasco Medo dei Lupercali om. Iisakka Kalevi, Kemi

bichon frisé Diamella Airs And Graces om. Laukkanen Riitta, Outokumpu

cavalier kingcharlesinspanieli Washaway La Toyah om. Kilpeläinen Kati, Kajaani

chihuahua pitkäkarvainen Wee Fellow's Divette om. Jakola Nina, Koivisto

collie pitkäkarvainen Blomlane's Love To Touch om. Kuvaja Marika, Varkaus

dalmatiankoira Dalhill's Dappertutto om. Kinnunen Mika, Rova

gordoninsetteri Rismir Anninas Garner om. Martikainen Tero, Kuopio

italianvinttikoira Taikatytön Nonparelli om. Syvänperä Tuula, Toivakka

japanese chin Okotan Ureshi Naomi om. Maaninka Aulikki, Hammaslahti

katalonianpaimenkoira Siniusvan Cinnabar om. Pietiläinen Mari, Kuopio

kiinanharjakoira Blue Crest's Karate Kid om. Konttinen Arja, Syvänniemi

kiinanpalatsikoira Sirkanmäki Tommin Nalle om. Ikäheimo Jaana, Kuopio

kromforländer Lurvendhalis Galadriel om. Grönroos Anne, Anttola

lhasa apso Te-Biit's Jo-Hannah om. Myöhänen Mirka, Kuopio

mopsi Naurulan Pelle om. Rönnberg Mirka ja Ala-Marttila Kari, Helsinki

papillon Sinceres Pepite D'Or om. Laine Anita, Paltamo

phalène Muura's Doorris om. Muurasniemi Enni, Myllyoja

pointteri Skaidi Odille om. Juuti Markku c/o Laitinen Tuula, Iisalmi

saluki Aziz Kabir om. Lundström Raija, Kerava

schipperke Durante Vivaldi om. Hyvärinen Eeva ja Tiina, Suonenjoki

shetlanninlammaskoira Helskon Heljä Hilla om. Heliävirta Sirkku ja Petri, Jämsä

suomenajokoira Kuttatörmän Saku om. Heiskala Hannes, Kankaanpää

tiibetinspanieli Toyway Kap-ri-olli om. Kaakinen Tiina, Ii

tiibetinterrieri Falamandus Dandy Diapré om. Tuovinen Tarja, Taina ja Titta, Leppävirta

welsh corgi cardigan Big-Wood's Queshi Quardian om. Flinck Johanna, Pattijoki

welsh corgi pembroke Annline's Golden Design om. Sutela Anneli, Kaipola

 

LAUANTAI Pennut

belgianpaimenkoira tervueren Ar'tfulfox's Funny-Moon om. Kaminen Marko, Timola

bichon frisé Leaflet's Easycome Easygo om. Mastokangas Tuija, Lahti

briardi Woodlooks Flawless om. Kinnunen Viivi, Airaksela

cavalier kingcharlesinspanieli Easeful Vaya Con Dios om. Nuottanen Marja, Toivakka

chihuahua lyhytkarvainen Quimichin Anastasia om. Kumento Pinja, Oulunsalo

coton de tulear Rifelin My Cotton Sir om. Saarijoki Heidi, Laukaa

keskikokoinen villakoira m & r & v Haydee's Alhena om. Ovaskainen Eeva, Kuopio

kiinanharjakoira Sun Dan X-mas Joy om. Heiskanen Susanna ja Ylikarjula Aija, Heinola kk

kromforländer Frogmorton's Artemis om. Heikkinen Anna ja Tiina, Kortejoki

kääpiövillakoira m & r & v Executive Viva Forever om. Kari Minna ja Dahl Anne, Joensuu

lhasa apso Soleydan Plain' N Simple om. Halonen Päivi ja Nummela Kirsi, Leppävirta

mopsi Mäntyharjun Ahkeraliisa om. Poutiainen Mira, Kankainen

papillon Sinceres Harry Potter om. Laine Anita, Paltamo

ranskanbulldoggi Vonheimdal Balthasar om. Koutonen Sanna ja Katajamäki Joni, Kuopio

saksanpaimenkoira Kanervakankaan Ronaldo om. Viinikanoja Tuula, Iisalmi

shetlanninlammaskoira Lemmikkipolun Odessa om. Vesala Tuula, Iisalmi

skotlanninhirvikoira Caramel Festina om. Tuononen Pirjo, Juuka

suomenajokoira Rosa om. Hämäläinen Kari ja Veikkolainen Teija, Kuuslahti

toyvillakoira Toyway Fire Flicker om. Karhu Arja, Kajaani

valkoinenpaimenkoira Weissen Lindenhof Amadeus om. Kämäräinen Heini, Järvenpää

venäjänvinttikoira Anna-Su Blacky om. Mäkinen Tarja, Jämsä

 

SUNNUNTAI Kasvattajat tuomari: Colette Muldoon, Irlanti

1. bernhardinkoira pitkäkarvainen kennel King-Baronen's om. Pallari Mika, Oikarainen

2. samojedinkoira kennel Tuulian om. Kärkkäinen Seija, Helsinki

3. rottweiler kennel Banheira om. Heiskanen Tanja ja Katja, Leppävirta

4. tanskandoggi musta ja harlekiini kennel Bonel om. Boman Minna ja Jouni, Suonenjoki

 

cairnterrieri kennel Janettan om. Räsänen Katja, Jyskä

cockerspanieli kennel Cockhill om. Leinonen Jorma, Syvänniemi

labradorinnoutaja kennel Strongline's om. Rantanen Tiina, Heinola

mittelspitz ruskea ja musta kennel Mustanpaimenen om. Oinasmaa-Halttunen Anita, Hännilä

snautseri pippuri-suola kennel Pfeffer om. Lehtola Mirja ja Matti, Kajaani

tanskandoggi keltainen ja tiikerijuovainen kennel Love-Dane's om. Rantavuoti Raili, Tornio

 

SUNNUNTAI Veteraanit tuomari: Liliane de Ridder Onghena

1. samojedinkoira Tuulian Ylermi Yliveto om. Tuomaala Helena ja Jouni, Kauhajoki

2. cairnterrieri Janettan Alexander om. Räsänen Katja, Jyskä

3. australianterrieri Bluepepper's Calamity Jane om. Ahola Marjo, Höglund Johanna ja Steele Eve, Sotkamo

4. kääpiöpinseri Fürstenborgh Hopplös Huligan om. Puoliväli Eija, Vaajakoski

 

alaskanmalamuutti Sua-Unit Mingo om. Korhonen Anne ja Mikkonen Jouko, Hernejärvi

bokseri Boks-Snas Guzmania om. Mattila Anu, Nakertaja

hovawart Gierrat Ande-Sigga om. Poikolainen Hanna, Lievestuore

karkeakarvainen kääpiömäyräkoira Lamark Indy om. Salo-Ohisalo Marika, Varkaus

karkeakarvainen mäyräkoira Lapsus Stiff Upper Lip om. Vatanen Tuukka ja Leena, Vantaa

keeshond Hopeagemssin Amore om. Asikainen Pirjo, Kuopio

kleinspitz muut värit Orion Continental Lady om. Ruotsalainen Esa ja Laura, Lammi

kooikerhondje Bellisima om. Rajala-Huusko Tiina, Jormua

kultainennoutaja Yellow Waterlily North Star om. Hämäläinen Heli, Suontee

lapinporokoira Lecibsin Duetto om. Immonen Eero c/o Hiltunen Pinja, Kajaani

leonberginkoira Tuliketun Mesikämmen om. Lappalainen Laura ja Jukka, Kajaani

lyhytkarvainen mäyräkoira Fantagiro vom Nord Wind om. Pitkänen Jaana, Juankoski

rottweiler Grossrott Vanetta om. Myller Jorma, Kiihtelysvaara

skyenterrieri ClanDonan Rob Roy MacGregor om. Kiho Sanna ja Michelsson Mia, Muurame

suomenlapinkoira Minnie om. Mäkelä Minna, Salahmi

walesinspringerspanieli Standard-Bearer Neptunus om. Nissinen Marjukka, Iisalmi

vehnäterrieri Wheatstone Beau om. Berg-Karhunen Marika, Jyväskylä

 

SUNNUNTAI Pennut

 

amerikanstaffordshirenterrieri Suchsittingbull om. Nousiainen Heidi c/o Räsänen Marika, Helsinki

australianterrieri Nellyson's Goose on the Loose om. Valtonen Outi, Joensuu

cairnterrieri Janettan Olivia om. Räsänen Katja ja Juvonen Eerik, Jyskä

chow chow Kotilinnun Heinäheppu om. Kangasharju Teija, Pyhäsalmi

englanninbulldoggi Fallexen Jackaroo om. Blom Minna ja Kylliäinen Aila, Eno

fieldspanieli Mandolic Hulda Huoleton om. Hotti Johanna, Joensuu

itäsiperianlaika Pajukallion Reko om. Hynynen Sakari, Pajujärvi

japaninpystykorva Snowtime's Subarashii Suzu om. Nurmilaukas Jonna, Joensuu

kaukasianpaimenkoira Suhmuran Sandra om. Hyttilä Sirpa, Kalliosuo

keeshond Blue Nikabrik v.d. Aviflora Hof om. Hälli Outi, Hämeenlinna

kleinspitz ruskea ja musta Pienenpolun Lady Helmiina om. Hannila Helena, Kokkola

kultainennoutaja Greenhill's Tailormade om. Tuominen Maarit, Lahti

kääpiöpinseri Mamacomama's Explosive om. Tikkanen Milla, Kiuruvesi

kääpiösnautseri musta Esquire Rezlark om. Rovio Niina, Jyväskylä

kääpiösnautseri musta-hopea Realsilveer Kelly McCarthy om. Kaasinen Minna, Peltomaa Tuula ja Tuhkanen Tomi, Outokumpu

kääpiösnautseri pippuri-suola Juliuksen Sohvi-Liina om. Oikarinen Anne ja Hietala Auli, Kajaani

labradorinnoutaja Strongline's Samba om. Kokkonen Riikka, Kuopio

lapinporokoira Pilvipolun Pipariukko om. Kari Tiina, Hamula

mittelspitz muut värit Damirazin Täyskäsi om. Rauhio Jaana, Tyrnävä

parsonrussellinterrieri Tervaturvan Neilikka om. Heikkinen Arto, Sotkamo

pitkäkarvainen kääpiömäyräkoira Anglehaken Herra Noponen om. Kivivuori Sohvi, Kaustinen

portugalinpodengo lyhytkarv. pieni Dolly om. Tannio Sari, Kuopio

rottweiler Sue's Secrets True Trix om. Holopainen Jonna c/o Pihlajamäki Sari, Leppävirta

samojedinkoira Snowmist I'll Follow You om. Tuomaala Riitta, Raahe

skotlanninterrieri Joachim om. Tossavainen Katri, Varkaus

skyenterrieri Skywatch's I Love You om. Sorakari Tuula ja Vuorenranta Eila, Koitti

thai ridgeback Khanbull's Rai Tha Nuu om. Nissinen Heidi, Joensuu

walesinspringerspanieli Korpinotkon Firefly om. Konttinen Antti, Kotalahti

valkoinen länsiylämaanterrieri White Villan Milady om. Minna Jaakkola

venäläis-eurooppalainen laika Rölli om. Parviainen Merja ja Raimo, Kuopio

 

Junior Handler lauantai tuomari Reetta Lavonen

10-13-vuotiaat

1. Huttunen Noora, Kajaani

2. Huttunen Nea, Kajaani

3. Tervonen Paavo, Kalliosuo

4. Haumaljoki Mari, Himanka

5. Eskola Anni, Lahti

 

14-17-vuotiaat

1. Huhta Outi, Oulu

2. Villman Iida, Joensuu

3. Pekonen Piia, Joensuu

4. Valtonen Emma, Lappeenranta

5. Alanen Elina, Joensuu

 

Kokonaiskilpailun voittaja Huhta Outi, Oulu

 

Junior Handler sunnuntai tuomari Lotta Brun, Norja

10-13-vuotiaat

1. Huttunen Nea, Kajaani

2. Jalkanen Janette, Veneranta

3. Ala-Maakana Anreetta, Häijää

4. Kärki Maija, Syvänniemi

5. Vauhkonen Helena, Outokumpu

 

14-17-vuotiaat

1. Mäkelä Aino, Jääli

2. Villman Aleksi, Joensuu

3. Karhu Annu, Savonlinna

4. Takala Merja, Hauho

5. Ala-Maakala Mariikka, Häijää

 



bottom