Etusivu

Tuomarit

Ilmoittauminen

Aikataulut

Tulokset

Tulokset

tulokset ja kuvat Anne Laamanen 

Näyttelyn parhaat koirat (tuomari Leni Nousiainen)

 

  1. venäläis-eurooppalainen laika Erätuvan Igor om. Anja ja Lauri Kuikka Tohmajärvi
  2. bordercollie Clan-Abby NZ Kiwi-Stardust om. Hernandez ja Väisänen Ypäjä
  3. suomenajokoira Ruokosuon Ruska om. Matti Mikkonen Kerimäki

 

Näyttelyn paras veteraani (tuomari Jaana Hartus)

 

  1. lk collie KANS FIN PL S RUS EST MVA EUV-00 PLV-00 PZV-00 BH Dandinas Just a Prince om. Tytti Kankare Hollola
  2. suomenlapinkoira FIN MVA Garmelin Elisa om. Hilkka Hirvonen-Mustonen Kitee
  3. pk collie KANS FIN S N EST MVA ESTV-96 Black Gary Evening Elysee om. Mari ja Jyrki Inkiläinen Lappeenranta
  4. shetlanninlammaskoira Lemmikkipolun Ringa om. Päivi Nissinen Kuvansi

 

Muut rotunsa parhaat veteraanit:

australianpaimenkoira FIN EST RUS LTU MVA ESTV-97 LTUV-98 BALTV-99-00 BH Nowaggas Country Classic om. Maarit ja Jouni Harakka Salosaari

belgianpaimenkoira groenendael Marmara Galaxie om. Marja Ehrnrooth Ristiina

welsh corgi pembroke KANS FIN DK N LV RUS EST MVA LVV-00 Svarzekoks Rock of Roses om. Kirsi Hotanen Espoo

 

Näyttelyn paras kasvattajaryhmä (tuomari Jaana Hartus)

 

  1. kennel Marmara belgianpaimenkoira groenendael om. Marja Ehrnrooth ja Tiina Syrjäläinen Ristiina
  2. kennel Timonan lk collie om. Tuula Tikkanen Pekola
  3. kennel Black Gary pk collie om. Mari Inkiläinen Lappeenranta
  4. kennel Bestseller belgianpaimenkoira tervueren om. Tuula Nampajärvi Imatra

 

Ryhmän 1 parhaat koirat (tuomari Elena Ruskovaara)

 

  1. bordercollie Clan-Abby NZ Kiwi-Stardust om. Hernandez ja Väisänen Ypäjä
  2. owczarek podhalanski Snowy Coats Destroy Ice om. Makkonen ja Ojaniemi Simpele
  3. lk collie Timonan Neat Nefertiti om. Marika Toivonen ja Tuula Tikkanen Rajamäki
  4. australiankelpie FIN MVA Bestseller Www Eppu Fi om. Tuulia Pajari Vainikkala

 

Muut rotunsa parhaat koirat ryhmässä 1:

australianpaimenkoira FIN EST RUS LTU LV MVA ESTV-03 Sentikki Blackjack om. Maarit Harakka ja Minna Saros Salosaari

belgianpaimenkoira groenendael Marmara Irish Cream om. Marja Ehrnrooth Ristiina

belgianpaimenkoira tervueren Bestseller Copacabana om. Jaana Hovi Ylämaa

pk collie KANS FIN S N EST MVA ESTV-96 Black Gary Evening Elysee om. Mari ja Jyrki Inkiläinen Lappeenranta

partacollie No-Nonsense's Debriska om. Niina Mustonen Savonlinna

polski owczarek nizinny FIN N MVA JV-04 Marquee Hooper-Dooper om. Marika Toivonen Rajamäki

pumi FIN MVA Kaffogó Lulu om. Kaisa Lähdesmäki ja Helena Mattila Palojoki

saksanpaimenkoira Gutgebautt Frida om. Anu Laapas Luumäki

shetlanninlammaskoira PMJV-05 Windcrest Flying Scotsman om. Esteri Lähderanta Porvoo

valkoinenpaimenkoira King om. Tanja ja Juhani Paasio Kannuskoski

vanhaenglanninlammaskoira FIN RUS LTU MVA VilnanV-05 ClubV-05 Gauner aus der Boverheide om. Ulla Hellman Lappeenranta

welsh corgi pembroke JV-05 PMJV-05 Foxhill's Especial Rose om. Eila Kosonen Palojoki

 

 

Ryhmän 5 parhaat koirat (tuomari Jari Fors)

  1. venäläis-eurooppalainen laika Erätuvan Igor om. Anja ja Lauri Kuikka Tohmajärvi
  2. pohjanpystykorva Roope om. Soile Kattainen Salosaari
  3. suomenpystykorva Kirmaisten Sisu om. Kauko Kärkkäinen Hirvensalmi
  4. jämtlanninpystykorva FIN KVA Tainansuon Simppa om. Markku Rummukainen Viinijärvi

 

Muut rotunsa parhaat koirat ryhmässä 5:

harmaa norjanhirvikoira Viklanmäen Mette om. Oiva Mononen Savonranta

karjalankarhukoira Ahorannan Ira om. Erkki Vatanen Joensuu

länsisiperianlaika Artikin Tessu om. Petra Turunen Savonlinna

suomenlapinkoira Salvastin Niilo Nokkela om. Eeva Niemi Luumäki

 

Ryhmän 6 parhaat koirat (tuomari Jari Fors)

 

  1. suomenajokoira Ruokosuon Ruska om. Matti Mikkonen Kerimäki
  2. beagle Sakin Herkko om. Olli ja Saara Reponen Kitee

 

Rotunsa parhaat pennut

australiankarjakoira Cossak's Velvet Venom om. Manna Huhtanen ja Heikki Pöyhiä Imatra

belgianpaimenkoira tervueren Energetic-Action's Dasmiro om. Mari Klemola Mikkeli

pk collie Markhill's Three Wishes om. Hilkka ja Markku Savolainen Lappeenranta

jämtlanninpystykorva Niskankosken Oiva om. Tanja Raivio ja Antti Laine Lohilahti

shetlanninlammaskoira Milennas Blue Lisbeth om. Anneli Määttä Joutseno