Ristiina 2005

off Etusivu

off Tuomarit

off Ilmoittauminen

off Aikataulut

on Tulokset

off Tiedustelut

Tulokset

RISTIINA 9.7.2005

BEST IN SHOW tuomari Paavo Mattila

1. walesinspringerspanieli Benton One More Duck om. Pakkala Hannele ja Jukka, Hyvinkää

2. lyhytkarvainen mäyräkoira Unita's Mercedes om. Björkman Riikka ja Ulla, Kouvola

3. cairnterrieri Janettan Alexander om. Räsänen Katja, Jyskä

4. rhodesiankoira Tarujen Mabaru om. Lemmetyinen Miia ja Jokilahti Tommi, Vantaa

 

FCI 1 tuomari: Ulla Eriksson, Ruotsi

1. saksanpaimenkoira Bar-Waxan Bounty om. Rantanen Krista ja Wegelius Eija, Lohja

2. partacollie Show Must Go On de Chester om. Eskills Jan ja Saihila Anne, Pargas

3. bordercollie Nahrof Shadow of Mercy om. Kankainen Sari ja Solanti Sari, Jyväskylä

4. collie pitkäkarvainen Blomlane's Love To Touch om. Kuvaja Marika, Varkaus

 

 

australianpaimenkoira Hazelmoor I Black Crow om. Leino Raili, Taipalsaari

belgianpaimenkoira groenendael Marmara Morning Sun om. Ehrnrooth Marja, Ristiina

belgianpaimenkoira laekenois Valkohampaan Germione om. Pastermack Iris, Helsinki

belgianpaimenkoira malinois No-How Call Me Pompom om. Raisiola Marju, Hämeenkyrö

belgianpaimenkoira tervueren Fakaiser's Denver om. Pitkänen Mari, Lappeenranta

briardi Olympe des Edennes de Colmel om. Laurila Marjo, Tampere

collie lyhytkarvainen Dandinas Top Trick om. Hyyrynen Nina, Tirva

collie pitkäkarvainen Blomlane's Love To Touch om. Kuvaja Marika, Varkaus

hollanninpaimenkoira, lyhytkarvainen Stemma's Vanda-Ondina om. Piispa Tarja, Virolahti

hollanninpaimenkoira, pitkäkarvainen Black Aura's Daphne Bonzer om. Ampuja Anu, Kuusankoski

kuvasz Magicnights Duet Of Love om. Hyvärinen Eeva, Suonenjoki

owczarek podhalanski Snowy Coats Chic Snow-White om. Ojaniemi Veera ja Makkonen Titta, Simpele

puli muunväriset Carnoustie's Reggae Man om. Roos Benita c/o Roos S. ja Strömberg T., Jakobstad

pumi Ylenmäen Barke om. Kaakinen Riikka ja Leena, Hankasalmi

schipperke Mariners Seamiss Of Lynderry om. Hyvärinen Eeva, Suonenjoki

serra de airesinpaimenkoira Funfun la Ninja om. Pulkkinen Heljä, Mikkeli

shetlanninlammaskoira Helskon Desiré om. Ohtonen Seija ja Taru, Riistavesi

slovakiancuvac Kalliovaaran Drahus om. Aarnikoivu Jouko ja Flekander Niklas, Järvelä

vanhaenglanninlammaskoira Furry Drifter's If Only Unique om. Lindahl Erno ja Merja, Espoo

welsh corgi cardigan Tyhjätaskun Chevrolet om. Saukkonen Sari ja Repo Timo, Mikkeli

 

 

FCI 2 tuomari: Jari Laakso

1. affenpinseri Davydovin Heavenly Rose om. Ojala Tiina, Jämsä

2. berninpaimenkoira Maroussia Prada-Prinzessa om. Toikka Tuula ja Susanne, Lempäälä

3. pinseri Harmony Star Aron Arming om. Vitikainen Auli ja Juuso, Hiirola

4. newfoundlandinkoira Juno-Juhekin Izmo om. Pallari Mika, Oikarainen

 

 

appenzellinpaimenkoira Alpenhirts Yoyo om. Hietanen Tuija, Aro

bernhardinkoira pitkäkarvainen King-Baronen's Indiana Jones om. Pallari Mika, Oikarainen

bokseri Niksin Intrada om. Väisänen Päivi, Joensuu

bullmastiffi Bullbugbear's Marmelaari om. Koho Tanja, Kotka

dobermanni Mamres Nefando-Negro om. Räisänen Miia, Huutokoski

dogo argentino Kerberos Blanco Xerodes om. Minkkinen Mari ja Kalle, Haukila

englanninbulldoggi Möwens Forever Young om. Väänänen Bettina, Lahti

hovawart Kaunottaren Äsop om. Taam Birgitta ja Myyryläinen V-P, Pieksämäki

keskiaasianpaimenkoira Svarzekoks Lukman om. Saarelainen Satu, Nurmijärvi

kääpiöpinseri Fürstenborgh Hopplös Huligan om. Puoliväli Eija, Vaajakoski

kääpiösnautseri musta-hopea Realsilveer Idefix om. Vaheri Salla, Haapajärvi

landseer Haapaniemen Foiben om. Kohvakka Ritva ja Veikko, Ristiina

leonberginkoira Fabulous New Hope av Eirabelstone om. Pöntinen Sirkka, Mikkeli

mastiffi Bewille's Little Richard om. Kautto Ritva, Jyväskylä

mustaterrieri Aragorn Iz Russkoi Dinastii om. Kosunen Anne ja Sari, Kuvansi

pyreneittenmastiffi Pyrrelandian Alfred Little om. Nykänen Minna ja Kinnunen Pasi, Leppävirta

rottweiler Banheira Bingo Babu om. Atri Pia, Juva

snautseri pippuri-suola Pfeffer Lucky Luke om. Vatjus Pirjo, Haapajärvi

suursnautseri musta Pectus Wolga om. Sairanen Tanja, Punkaharju

tanskandoggi keltainen ja tiikerijuovainen C'mon Hot Choice om. Valonen Katariina ja Sayama Hitoshi, Jokela

tanskandoggi musta ja harlekiini Great Bel's Free As A Wind om. Rudgård Helle ja Töjberg Ann-Christina, Köge Denmark

tanskandoggi sininen Horsebjerg Cover Girl om. Hald Lena ja Vagnild Per, Lille Skensved Denmark

tiibetinmastiffi Rajakan Chi-Go om. Mäkelä Anne, Valkeala

 

 

FCI 3 tuomari: Anne Klaas, Viro

1. cairnterrieri Janettan Alexander om. Räsänen Katja, Jyskä

2. kerrynterrieri Slievemish Irish Imp om. Tähti Pia ja Paukku Tiina, Espoo

3. valkoinen länsiylämaanterrieri White Villan Hektor om. Jaakkola Minna ja Vierula Pirjo, Heinlahti

4. bedlingtoninterrieri Meripihkan She's So High om. Liikanen Riitta-Maija ja Nieminen Heta, Forssa

 

amerikanstaffordshirenterrieri Unbreakable's Armani Design om. Riipinen Kirsi ja Volanen Marjo, Heinola

australianterrieri Bluepepper's Smile om. Pietikäinen Maritsa, Ahola Marjo ja Saarinen Päivi, Ristijärvi

borderterrieri Irade's Reissu-Mies om. Mäkinen Konsta, Nokia

bullterrieri Coxgal Me Fein om. Heinonen T-P ja Eriksson A., Pieksämäki

dandiedinmontinterrieri Terrieros Silver Wing om. Vuorinen Terhi, Mänttä

glen of imaalinterrieri Miimoksen Kaffaljidhma om. Parjanen Anne, Kouvola

jackrussellinterrieri Miimoksen Alnitakes om. Heikkilä Sirpa ja Nieminen Tommi, Kuusankoski

kettuterrieri karkeakarvainen Mixfox Querida om. Muikku Taina, Helsinki

kettuterrieri sileäkarvainen Grabling Scorpionking om. Aropelto Tarja ja Pertti, Kuusankoski

manchesterinterrieri Kimblewick Gimli om. Koskinen Liisa, Haukivuori

norfolkinterrieri Allright Smart Rupert om. Taipale Mari, Kouvola

norwichinterrieri Nanstop Pytteliten om. Hyvönen Valtteri ja Viherä Anita, Haapamäki

parsonrussellinterrieri Miselin Mediheli om. Rimpiläinen Liisa ja Pirjo, Mikkeli

saksanmetsästysterrieri Krull Ekku om. Kinnunen Jukka ja Jenita, Mikkeli

silkkiterrieri Curiosity Stage is Yours om. Saares Pia ja Petteri ja Heinonen Kristina, Helsinki

skotlanninterrieri Blue Moonlight Full Speed om. Keränen Sanna, Kuopio

skyenterrieri ClanDonan Rob Roy MacGregor om. Kiho Sanna ja Michelsson Mia, Muurame

staffordshirenbullterrieri Jaramillos You Are My Man om. Jokitulppo Marko, Maarit ja Heidi, Julkujärvi

vehnäterrieri Leith Bhrogan Ainnir om. Nyyssönen Aki ja Marjut, Varkaus

 

 

FCI 4 tuomari: Harri Lehkonen

1. lyhytkarvainen mäyräkoira Unita's Mercedes om. Björkman Riikka ja Ulla, Kouvola

2. karkeakarvainen mäyräkoira Freckle-Face Zander om. Koivula Jari-Pekka ja Seija, Ulvila

3. pitkäkarvainen mäyräkoira Örnbergets Jason om. Hänninen Kati ja Pyyppönen Katariina, Numminen

4. pitkäkarvainen kääpiömäyräkoira Ahotorpan Charlie Brown om. Pyyppönen Katariina, Numminen

 

karkeakarvainen kääpiömäyräkoira Freckle-Face Love Me Tender om. Koivula Jari-Pekka ja Seija, Ulvila

 

FCI 5 tuomari: Helge Lie, Norja

1. pomeranian Iramax Kestrel om. Kokki Leila, Ristiina

2. samojedinkoira Ikiliikkujan Eddie of Voyage om. Lehtinen Elise ja Rainer, Lahela

3. basenji Sternhimmels Summa Summarum om. Sukova Helena c/o Pukkila Anneli, Helsinki

4. kleinspitz ruskea ja musta Tempore On Hold om. Heikkinen Jennamari, Kalvitsa

 

 

akita Viribus Unitis Antevorte om. Järvinen Minna Riikka, Sipoo

alaskanmalamuutti Antarctic' Explorer Cosmicray om. Salo Sirpa, Pekola

buhund Kimura's Dina om. Matoniemi Tuija ja Nurmenrinta Jari, Jakkula

chow chow Nallelaakson Viktoria om. Kyrölä Päivi c/o Sankilampi Risto ja Ropponen Riitta, Varkaus

eurasier Eucham's Huckleberry om. Syrjänen Arja, Kouvola

faaraokoira Northgate's Northern Lights om. Ukura Hanna ja Kari, Tupos

harmaa norjanhirvikoira Leppäselän Tuikku om. Haapiainen Veikko, Hangastenmaa

islanninlammaskoira Punapihlajan Völur om. Nenonen Ulla ja Makkonen Titta, Simpele

jämtlanninpystykorva Renkirannan Leevi om. Kovanen Veikko ja Anni, Salosaari

karjalankarhukoira Kosselon Pinja om. Ripatti Timo, Hurissalo

keeshond Maruskan Körmy om. Järvinen Krista, Jesse ja Markku, Heinola kk

kleinspitz muut värit Thomdy Dom's Knight of Glory om. Sainpalo Sanna, Helsinki

kleinspitz valkoinen Lumitähti Säihke om. Raudaskoski Riitta, Haapavesi

lapinporokoira Juoksa Xylofoni om. Tervashonka Kauri, Kangasniemi

lunnikoira Bolero om. Loppukaarre Laura ja Jaana, Kuopio

länsigöötanmaanpystykorva Fennican Lord Lipisco om. Dolmatoff Katariina, Helsinki

mittelspitz muut värit Thomdy Dom's Grand Mr CC om. Lehtinen Marja-Liisa, Lahti

mittelspitz ruskea ja musta Pienenpolun A Little Deddy om. Sainpalo Sanna, Helsinki

mittelspitz, valkoinen Mintgarden's Priapos om. Kääpä Tuula, Kintaus

siperianhusky Kefeus Magurok Pingu om. Kesäniemi Riitta ja Pentti, Selänpää

suomenlapinkoira Jahkkas Pitsi om. Pasanen Kirsi, Vitsiälä

suomenpystykorva Raikurinteen Aksu om. Kontinen Aimo, Ristiina

 

FCI 6 tuomari: Aila Lehmussaari

1. rhodesiankoira Tarujen Mabaru om. Lemmetyinen Miia ja Jokilahti Tommi, Vantaa

2. dreeveri Härkilas Nick 2 om. Turakainen Hannele ja Terho, Nuutilanmäki

3. basset hound Basstrick's Behave Well om. Kilpinen Karlo, Kasper ja Piia, Lautiosaari

4. suomenajokoira Kuttatörmän Saku om. Heiskala Hannes, Kankaanpää

 

basset fauve de bretagne Beacock Carita om. Laitinen Riitta, Mikkeli

beagle Astalan Golden Boy om. Pesonen Lea ja Halonen Jarmo, Joensuu

dalmatiankoira Pinewater's Big Ben om. Taipale Sanna ja Kokkonen Jari, Petäjävesi

petit basset griffon vendeen Taramiina Hermanni om. Seppänen Katri ja Sonja, Helsinki

venäjänajokoira Oksana om. Vornanen Anne ja Pettinen Veli-Pekka, Ristiina

 

 

FCI 7 tuomari: Ricky Lochs-Romans, Alankomaat

1. punainen irlanninsetteri Jackpot vh. Adelaarsvaren om. Flinck Maarit, Kokkola

2. bracco italiano Heinäaron Tollo Bianco om. Puoliväli Eija, Vaajakoski

3. gordoninsetteri Kingpoint All Academic om. Hankaniemi Tiina ja Verho Tuija, Puuppola

4. unkarinvizsla lyhytkarvainen Canine Cool Boy om. Thelén Anita, Nurmijärvi

 

englanninsetteri Charmsett Arounded By Stars om. Sydänmaa Mira ja Rahikka Anu, Kouvola

lyhytkarvainen saksanseisoja Aprilli om. Tervashonka Jouni, Kangasniemi

pointteri Virtus om. Elomaa Rauno, Kerava

punavalkoinen irlanninsetteri Exclusive's Deep Secret om. Kuismin Riitta, Hangastenmaa

sininenpicardienseisoja Texane De La Vallee De L'Ysieux om. Löfman-Nuutinen Rose-Marie, Haarajoki

 

 

FCI 8 tuomari: Harri Lehkonen

1. walesinspringerspanieli Benton One More Duck om. Pakkala Hannele ja Jukka, Hyvinkää

2. espanjanvesikoira Vito de Valdeperales om. Uusitalo Leila, Oulainen

3. lagotto romagnolo Budoar Veronica om. Siimes Pia ja Lalu Petri, Mäntsälä

4. kultainennoutaja Wiikar's Rambling Jack om. Heino Terje ja Juha, Elimäki

 

amerikancockerspanieli Serene Star to Remember om. Tanninen Marjatta ja Korpisalo Katja, Lappeenranta

cockerspanieli Benchmark Kickshaw Knob Jr om. Häyry Mari ja Petri, Kotka

englanninspringerspanieli Marmade Extremely Kind om. Nurmia Maarit, Rajamäki

kooikerhondje Muskettikoiran Kleopatra om. Toivakainen Pirjo, Majavesi

labradorinnoutaja Strongline's Xtra Wave om. Raumala Eeva, Mikkeli

novascotiannoutaja Decoymans Piper Roxane om. Takkunen Pia, Hammaslahti

sileäkarvainen noutaja Chiccoxen Dura Cell om. Venäläinen Mervi, Heinävaara

 

 

FCI 9 tuomari: Tarmo Viirtelä

1. isovillakoira m & r & v Martina's La Poderosa om. Rilanko Tiina ja Markku, Uusikylä

2. toyvillakoira Equerry's Latest Hit om. Kärki Tuija ja Niskanen Marko, Syvänniemi

3. bichon frisé Rahti Kiia om. Ahvenlampi Henri, Oulu

4. maltankoira Paper Man Mary Evan om. Kupicova Monika, Most Czech Republic

 

bichon havanais Saharanda Heralds Heyday om. Heikka Marjo, Vantaa

bostoninterrieri Mersu Happy Henrietta om. Vainikka Minttu ja Sisko, Hamina

cavalier kingcharlesinspanieli Gillespie Dream Catcher om. Majanmaa Sakari ja Junikka Anu, Jyväskylä

chihuahua lyhytkarvainen Chistoso My Name Is Bond om. Räsänen Nina, Kuopio

chihuahua pitkäkarvainen Nikoli's Just Like Dream om. Buur Anja ja Marjo, Pellosniemi

coton de tulear Michel Nabila's Indiana Jones om. Vepsäläinen Annina, Helsinki

griffon bruxellois Beagriff Thomas om. Semi Sari, Seymour Steven ja Pieterse Lee, Niinimäki

isovillakoira h & a Kayekids California Beauty om. Lehtilä Aija, Tarvasjoki

japanese chin Baila's Fun Mae om. Keituri Ulla ja Aila, Kangasniemi

keskikokoinen villakoira m & r & v Soltar's Honky Tonk Twist om. Kettunen Niina, Lappeenranta

kiinanharjakoira Secret Line's American Pie om. Rantanen Päivi ja Reinikainen Osku, Vantaa

kiinanpalatsikoira Sirkanmäki Tommin Nalle om. Ikäheimo Jaana, Kuopio

kingcharlesinspanieli Tucherish Crystal Kisses om. Kares Juha, Ojakkala

kääpiövillakoira m & r & v Executive Thrill Me om. Kari Minna, Joensuu

lhasa apso Kutani Reckless om. Kares Juha ja Kaartinen Tommi, Ojakkala

löwchen Wanted Me Myself And I om. Partanen Jari ja Hakulinen Marjaana, Vierumäki

mopsi Abenteurer om. Immonen Saara ja Ari-Matti, Eno

papillon Major Wheat Copain Joyeux om. Poikolainen Ritva, Hietanen

petit brabancon Zaza of Baluchistan om. Airaksinen Sari, Heinola

phalène Fly Away's Corvette om. Lipo Henna ja Paavola Mia, Hamina

ranskanbulldoggi Bocaguay Merlin om. Hautalahti Kalervo, Pori

shih tzu Red-Deego Mac Mac om. Laatunen Sinikka, Huutotöyry

tiibetinspanieli Ludovikan Fredrik om. Juuso Sirpa ja Jaakko, Pirttikoski

tiibetinterrieri Pam-Zamirin Hilda Elitess om. Hietikko Virpi, Mouhijärvi

 

FCI 10 tuomari: Eli Marie-Klepp, Norja

1. venäjänvinttikoira Rainmaker Grapevine om. Sarjala Riikka, Lappeenranta

2. saluki Tazillah Qahir Sanam om. Niemi Sari, Lahti

3. afgaaninvinttikoira Kuutarhan Silkkisalama om. Nisula Janika, Kokkola

4. italianvinttikoira Soltar's Unbelievable om. Ukura Hanna ja Lillstrang Jukka, Tupos

 

englanninvinttikoira Kimsar True Feelings om. Asp Anne, Helsinki

irlanninsusikoira Wiglywagly's Connemara Elvis om. Mänttäri Tarja, Karhula

skotlanninhirvikoira Sweetscot Vanessa Mae om. Parkkinen Anna-Marja, Järvenpää

whippet Catalan om. Leinonen Mika

 

VETERAANIT tuomari: Paula Heikkinen-Lehkonen

1. samojedinkoira Ikiliikkujan Ashley om. Lehtinen Elise ja Rainer, Lahela

2. cairnterrieri Janettan Alexander om. Räsänen Katja, Jyskä

3. saluki Aziz Jalil om. Ekblad Kristina, Säkylä

4. länsigöötanmaanpystykorva Fennican Unelma Ulpu om. Ikonen Tarja, Tampere

 

afgaaninvinttikoira Moonpearl's Dazzling Beauty om. Stenbacka Ida ja Stenbacka Nina, Liikkala

australianterrieri Blueswing Widgie om. Wahteristo Jenni, Mikkeli

basenji Wazazi Made of Gold om. Räsänen Sari, Outokumpu

basset fauve de bretagne Beacock Carita om. Laitinen Riitta, Mikkeli

belgianpaimenkoira groenendael Wintergame Hot Black Hero's om. Pöntinen Aulikki ja Anitra, Pieksämäki

belgianpaimenkoira tervueren Mustantuiskun Riviera om. Kuokka Vappu, Virolahti

berninpaimenkoira Bernario Jovanka om. Suomalainen-Karttunen Liisa, Joensuu

bichon havanais Aleksandrian Fabulous Dream om. Heikka Marjo ja Minna, Vantaa

bokseri Lodestar Bijou om. Rein Maarit, Vantaa

bordercollie Holmbrook Matua Tawahi om. Hannikainen Elina, Lappeenranta

chihuahua lyhytkarvainen Duppy Nightingale om. Nalli Marika, Suonenjoki

chihuahua pitkäkarvainen He-Man's Fonzie om. Loikkanen Tuula, Varkaus

chow chow Tatam Ainokainen om. Sankilampi Risto ja Ropponen Riitta, Varkaus

cockerspanieli Margate Never By Chance om. Kakko Marjut, Huhmari

collie lyhytkarvainen Dalimattas Just a Princess om. Hyyrynen Nina, Tirva

collie pitkäkarvainen Blomlane's Love To Touch om. Kuvaja Marika, Varkaus

coton de tulear Kin-Sei Åskar om. Romppanen Erja, Kuivasmäki

dalmatiankoira Chatterly's Neptunus om. Kokkonen Jari ja Taipale Sanna, Petäjävesi

englanninsetteri Valsett Starlite Kittiwake om. Ylänne Päivi, Hyynilä

gordoninsetteri Kingpoint All Academic om. Hankaniemi Tiina ja Verho Tuija, Puuppola

griffon bruxellois Aarreaitan Doris My Own Honey om. Airaksinen Sari, Heinola

harmaa norjanhirvikoira Hillakurun Roni om. Partio Matti, Ristiina

hovawart Tenyan Abalone om. Paatero Pirjo, Vitsiälä

keeshond Hopeagemssin Amore om. Asikainen Pirjo, Kuopio

kiinanpalatsikoira Sirkanmäki Tommin Nalle om. Ikäheimo Jaana, Kuopio

kultainennoutaja Real Fantastic Cesar om. Laiho Jussi, Mikkeli

kääpiöpinseri Fürstenborgh Hopplös Huligan om. Puoliväli Eija, Vaajakoski

landseer Knallikallion Bardi om. Kohvakka Ritva ja Veikko, Ristiina

lyhytkarvainen mäyräkoira Hakiavan Inari om. Kurkela Eeva-Maija, Ruotsinpyhtää

löwchen Wanted Shout of Shock om. Partanen Jari, Vierumäki

norfolkinterrieri Mainly Loveaffair om. Taipale Tomi, Kouvola

norwichinterrieri Teiwick Pinja Pippuri om. Teir Raija, Kuopio

phalène Muura's Doorris om. Muurasniemi Enni, Myllyoja

pinseri Ceriinan Gipsy om. Parén M ja A, Kuusankoski

punainen irlanninsetteri Red Fellow's Night Fewer om. Saarela Anna-Maija, Helsinki

ranskanbulldoggi Mr Banks Birddie om. Forell Eeva, Helsinki

rottweiler Yörnilän I-Pekko om. Heinonen Tuula, Palokka

serra de airesinpaimenkoira Mona Lisa de Alvaiazere om. Metsätalo Päivi, Anttola

sileäkarvainen noutaja Champerin Can Can om. Soikkeli Anne, Heinävaara

skyenterrieri ClanDonan Rob Roy MacGregor om. Kiho Sanna ja Michelsson Mia, Muurame

snautseri pippuri-suola Pfeffer Lucky Luke om. Vatjus Pirjo, Haapajärvi

suomenajokoira Kuttatörmän Saku om. Heiskala Hannes, Kankaanpää

suomenlapinkoira Jahkkas Pitsi om. Pasanen Kirsi, Vitsiälä

tanskandoggi keltainen ja tiikerijuovainen Dogiwogin Gavia Arctica om. Vitikainen Auli ja Juuso, Hiirola

tiibetinspanieli Vanessan Igaros om. Lappeteläinen Silja ja Viitanen Jari, Pöljä

toyvillakoira Toyway Pique Nique om. Kari Jonna, Joensuu

walesinspringerspanieli Rocbee Gift to Slave om. Karhu Maarit, Mikkeli

venäjänvinttikoira Rajalinjan Made By Mistake om. Timonen Tiina, Joutseno

 

KASVATTAJAT tuomari: Paula Heikkinen-Lehkonen

1. cockerspanieli kennel Benchmark om. Mariann ja Anett Korpi, Kellokoski

2. belgianpaimenkoira tervueren kennel Pyrytuulen om. Hämäläinen Minna, Puntala

3. samojedinkoira kennel Ikiliikkujan om. Lehtinen Elise ja Rainer, Lahela

4. kerrynterrieri kennel Slievemish om. Paukku Tiina, Imatra

 

australianterrieri kennel Finsweng om. Wahteristo Jenni, Mikkeli

belgianpaimenkoira groenendael kennel Marmara om. Ehrnrooth Marja, Ristiina

berninpaimenkoira kennel Bernario om. Tulokas Leena ja Tuomo, Anjalankoski

bordercollie kennel Peuhuliinan om. Jukkara Mirva, Heituinlahti

cairnterrieri kennel Janettan om. Räsänen Katja, Jyskä

collie pitkäkarvainen kennel Blomlane's om. Hotti Heikki ja Ritva, Varkaus

coton de tulear kennel Longweiler om. Romppanen Erja, Kuivasmäki

dalmatiankoira kennel Pinewater's om. Taipale Sanna ja Kokkonen Jari, Petäjävesi

irlanninsusikoira kennel Carel Wolf om. Hämäläinen Leena ja Pekka, Puntala

kooikerhondje kennel Callitris om. Marienberg Tuija, Rääkkylä

lyhytkarvainen mäyräkoira kennel Hakiavan om. Kurkela Eeva-Maija, Ruotsinpyhtää

löwchen kennel Wanted om. Partanen Jari, Vierumäki

mopsi kennel Vilway's om. Koivisto Päivi ja Nieminen Risto, Villähde

parsonrussellinterrieri kennel Miselin om. Valjakka Jaana, Mikkeli

phalène kennel Muura's om. Muurasniemi Enni ja Onni, Myllyoja

punainen irlanninsetteri kennel Red Fellow's om. Kuismin Riitta ja Mustonen Jouko, Hangastenmaa

rottweiler kennel Peikonpojan om. Parviainen Mika ja Irma, Outokumpu

sileäkarvainen noutaja kennel Chiccoxen om. Soikkeli Anne, Heinävaara

tanskandoggi musta ja harlekiini kennel Denim Danes om. Kajukorpi Erja, Kaipiainen

tiibetinspanieli kennel Vanessan om. Lappeteläinen Silja, Pöljä

walesinspringerspanieli kennel Twigle om. Karhu Maarit, Mikkeli

 

PENNUT

 

afgaaninvinttikoira Kultapiiskun Amber om. Markkanen Tarja ja Pekka, Imatra

australianpaimenkoira Tres Colores Orquidea ADX om. Penttinen Ritva, Anttila

australianterrieri Nellyson's Goose on the Loose om. Valtonen Outi, Joensuu

basenji Sternhimmels Grosso Modo om. Kettunen Tarja ja Dart Marko, Helsinki

bedlingtoninterrieri Tanzara Olivia om. Hagman Erica, Järvenpää

belgianpaimenkoira tervueren Ar'tfulfox's Funny-Moon om. Kaminen Marko, Timola

bordercollie Starsky Come's To Win om. Pullinen-Kokkonen Anu, Joutseno

briardi Woodlooks Fragrance om. Luhtala Kira, Vääksy

cairnterrieri Janettan Olivia om. Räsänen Katja ja Juvonen Eerik, Jyskä

chihuahua pitkäkarvainen Golden Lily's Very Lovely om. Sairberg Maarit ja Massinen Taru, Mikkeli

collie pitkäkarvainen Blomlane's Step by Step om. Tarvainen Helena, Varkaus

coton de tulear Rifelin My Cotton Boy om. Hynninen Sirpa, Heinola

dobermanni Mamres Royal Higness om. Ljungberg Mari, Helsinki

englanninbulldoggi Rantamyrskyn Estelle om. Harju Marjo, Kymi

espanjanvesikoira Zorrazo Haba om. Lyijynen Roosa, Lappeenranta

hovawart Salvastin Arominttu om. Kiho Sanna ja Ala-Turkia Heli, Muurame

irlanninsusikoira Gutgebautt Scarlet O'Hara om. Lindström Kari ja Taina, Miehikkälä

japaninpystykorva Snowtime's Subarashii Suzu om. Nurmilaukas Jonna, Joensuu

kooikerhondje Maricosan's Orion Duenna om. Nikus Marika, Helsingby

kultainennoutaja Karvin Nostradamus om. Syrjäläinen Sanna, Kuopio

kääpiösnautseri musta Canadian Cowboy Boruzele om. Saarenpää Merja, Huhdasjärvi

kääpiösnautseri musta-hopea Realsilveer Kelly McCarthy om. Kaasinen Minna, Peltomaa Tuula ja Tuhkanen Tomi, Outokumpu

lhasa apso Soleydan Plain’N Simple om. Halonen Päivi ja Nummela Kirsi, Leppävirta

lyhytkarvainen kääpiömäyräkoira GrandGables Red Hot N Reddy om. Pyyppönen Katariina ja Soisalo Päivi, Numminen

länsigöötanmaanpystykorva Fennican Dulcinea om. Rajala Lotta ja Kahlman Inga, Vantaa

löwchen Mama Bianca Wanted By Cossu om. Partanen Jari ja Mauseth Dennis, Vierumäki

papillon Sinceres Hermione om. Peura Tiia ja Partanen Rauli, Heinola

perunkarvatonkoira iso Bay's Bushyfur Mingo om. Pulkka Tanja, Mäntyharju

pomeranian Iramax Navidad om. Laurikainen Tuula, Mikkeli

punainen irlanninsetteri Charmsett Bruno Benno om. Sydänmaa Mira ja Sopanen Milla, Kouvola

rottweiler Black Frost Wakanda om. Nukarinen Harriet ja Semeikka Heidi, Hämeenkoski

skotlanninhirvikoira Caramel Festina om. Tuononen Pirjo, Juuka

skotlanninterrieri Joachim om. Tossavainen Katri, Varkaus

tanskandoggi keltainen ja tiikerijuovainen Mölballe's Dynamic Dancer om. Petersen Karina, Holmegaard, Tanska

tanskandoggi sininen Kozmic Blue's Fatal Beauty om. Hiltunen Marja, Iisvesi

tiibetinmastiffi Of Zlazano Lo-Mar om. Suomela Elena, Räihä

tiibetinspanieli Nenemo Deep-True Love om. Lampinen Eija ja Anniina, Koria

tiibetinterrieri Pam-Zamirin Mystic Miracle om. Markkanen Taina, Kuusankoski

walesinspringerspanieli Twigle King's Love om. Karhu Maarit, Pälvimäki O., Montonen V. ja Kärki A., Kuvansi

valkoinen länsiylämaanterrieri Tweed Talk Nicely om. Ahvenlampi Henri, Oulu