Vaasa 07

Lauantaina arvostellaan FCI:n ryhmät 1, 3, 6, 7 ja 9
Sunnuntaina arvostellaan FCI:n ryhmät 2, 4, 5, 8 ja 10

 

Tuomarilista on päivitetty 20.10.06

 

Lauantai 14.4.

 

Ryhmä 1
kroatianpaimenkoira, mallorcanpaimenkoira, polski owczarek nizinny, schapendoes ja serra de airesinpaimenkoira Petru Muntean, Romania
bergamasco, komondor, kuvasz, maremmano-abruzzese, mudi, pulit, pumi ja slovakiancuvac Nils Molin, Ruotsi
bordercollie, partacollie, shetlanninlammaskoira ja vanhaenglanninlammaskoira Benny Blid, Ruotsi
ceskoslovensky vlcak, etelävenäjänpaimenkoira, hollanninpaimenkoirat, owczarek podhalanski, romanian carpathian shepherd dog, romanianpaimenkoira ja valkoinenpaimenkoira Cristian Stavarache, Romania
belgianpaimenkoirat, saksanpaimenkoira ja schipperke Hans Lehtinen
colliet Karl-Erik Johansson, Ruotsi
welsh corgit Elina Haapaniemi
muut Göran Bodegård, Ruotsi

 

Ryhmä 3
airedalenterrieri, bedlingtoninterrieri, ceskyterrieri, dandiedinmontinterrieri, lakelandinterrieri, manchesterinterrieri ja silkkiterrieri Cristian Stefanescu, Romania
amerikanstaffordshirenterrieri, borderterrieri, bullterrierit, kettuterrierit ja staffordshirenbullterrieri Marja Talvitie
brasilianterrieri, jackrussellinterrieri, japaninterrieri, parsonrussellinterrieri ja valkoinen länsiylämaanterrieri Moa Persson, Ruotsi
australianterrieri, norfolkinterrieri ja norwichinterrieri Gerard Hickey, Irlanti
kerrynterrieri ja vehnäterrieri Petru Muntean, Romania
muut Cristian Stavarache, Romania

 

Ryhmä 6
baijerinvuoristivihikoira, bassetit, briquet griffon vendeen, grand griffon vendeen, griffon bleu de gascogne, griffon fauve de bretagne, griffon nivernais ja hannoverinvihikoira Nils Molin, Ruotsi
dalmatiankoira ja rhodesiankoira Cristian Stefanescu, Romania
saukkokoira ja vihikoira Kurt Nilsson, Ruotsi
muut Hannu Talvi

 

Ryhmä 7
bretoni, deutsch stichelhaar, englanninsetteri, gordoninsetteri, münsterinseisojat, pointteri, saksanseisojat ja weimarinseisojat Wenche Eikeseth, Norja
muut Torbjørn Granheim, Norja

 

Ryhmä 9
cavalier kingcharlesinspanieli, japanese chin, kiinanpalatsikoira, kingcharlesinspanieli ja maltankoira Hans Lehtinen
mopsi, ranskanbulldoggi, tiibetinspanieli ja tiibetinterrieri Kurt Nilsson, Ruotsi
chihuahuat, kromfohrländer ja venäjänkääpiökoirat Moa Persson, Ruotsi
bichon frisé, bichon havanais ja bolognese Gerard Hickey, Irlanti
lhasa apso, shih tzu ja villakoirat Frances Hickey, Irlanti
muut Leif Lehmann Jørgensen, Tanska

 

Junior handler Marja Talvitie

 

Ryhmäkilpailut:
1 Petru Muntean
3 Hans Lehtinen
6 Hannu Talvi
7 Torbjørn Granheim
9 Moa Persson
Paras veteraani Gerard Hickey
Paras kasvattajaryhmä Marja Talvitie

 

Sunnuntai 15.4.

Ryhmä 2
appenzellinpaimenkoira, anatolianpaimenkoira, entlebuchinpaimenkoira, isosveitsinpaimenkoira, kaukasianpaimenkoira, keskiaasianpaimenkoira, leonberginkoira ja pyreneittenkoira Benny Blid, Ruotsi
bokseri, bordeauxindoggi, bullmastiffi, cane corso, cao de castro laboreiro, dogo argentino, englanninbulldoggi, kanariandoggi, mallorcandoggi ja rottweiler Kurt Nilsson, Ruotsi
affenpinseri, dobermanni, estrelanvuoristokoirat, fila brasileiro, hollanninsmoushond, hovawart, itävallanpinseri, kääpiöpinseri, pinseri ja tanskalais-ruotsalainen pihakoira Wenche Eikeseth, Norja
broholminkoira ja tanskandoggit Cristian Stefanescu, Romania
kääpiösnautserit, snautserit ja suursnautserit Karl-Erik Johansson, Ruotsi
bernhardinkoirat, landseer ja newfoundlandinkoira Hans Lehtinen
muut Elina Haapaniemi

 

Ryhmä 4
kaikki rodut Nils Molin, Ruotsi

 

Ryhmä 5
amerikanakita, cirneco dell´etna, grosspitzit, hokkaido, ibizanpodencot, japaninpystykorva, kaanaankoira, kanarianpodenco, mittelspitzit, shiba, shikoku, taiwan dog, thai ridgeback ja volpino italiano Cristian Stavarache, Romania
buhund, grönlanninkoira, harmaa ja musta norjanhirvikoira, hälleforsinkoira, jämtlanninpystykorva, lunnikoira ja valkoinen ruotsinhirvikoira Torbjørn Granheim, Norja
keeshond, länsigöötanmaanpystykorva, pohjanpystykorva, pomeranian, ruotsinlapinkoira, samojedinkoira ja siperianhusky Moa Persson, Ruotsi
karjalankarhukoira, laikat, lapinporokoira, suomenlapinkoira ja suomenpystykorva Hannu Talvi
muut Marja Talvitie

 

Ryhmä 8
amerikancockerspanieli Frances Hickey, Irlanti
amerikanvesispanieli ja portugalinvesikoira Moa Persson, Ruotsi
barbet, lagotto romagnolo, viiriäiskoira, walesinspringerspanieli ja wetterhoun Petru Muntean, Romania
chesapeakelahdennoutaja, kiharakarvainen noutaja ja kultainennoutaja Gerard Hickey, Irlanti
clumberinspanieli, cockerspanieli, englanninspringerspanieli ja sussexinspanieli Leif Lehmann Jørgensen, Tanska
muut Göran Bodegård, Ruotsi

 

Ryhmä 10
irlanninsusikoira, puolanvinttikoira, skotlanninhirvikoira ja venäjänvinttikoira Petru Muntean, Romania
afgaaninvinttikoira, englanninvinttikoira ja whippet Frances Hickey, Irlanti
saluki Cristian Stavarache, Romania
muut Leif Lehmann Jørgensen, Tanska

 

Junior handler Marja Talvitie

 

Ryhmäkilpailut
2 Benny Blid
4 Nils Molin
5 Cristian Stavarache
8 Göran Bodegård
10 Frances Hickey
Paras veteraani Gerard Hickey
Paras kesvattajaryhmä Marja Talvitie
Best in Show Karl-Erik Johansson

 


webdesign Leppisnäyttelyt Oy